Niskie stopy procentowe mają też skutki uboczne i jednym z nich jest pogorszenie sytuacji instytucji finansowych. Dlatego BoJ będzie starał się utrzymać takie nachylenie krzywej dochodowości, które uchroni banki i zakłady ubezpieczeń przed problemami z utrzymaniem rentowności.
W naszym regionie do najważniejszych wydarzeń wypada zaliczyć zmiany ratingów. Węgry wróciły do grona krajów z ratingiem inwestycyjnym S&P. Wcześniej, w maju, także Fitch uznał, że obligacje tego kraju nie są już śmieciowe. Natomiast Turcja rating inwestycyjny agencji Moody's utraciła. Nadal jednak posiada rating inwestycyjny nadany przez agencję Fitch. Jako powody obniżenia oceny zdolności kredytowej podano ekspozycję na zadłużenie zagraniczne oraz niekorzystne zmiany instytucjonalne po zamachu stanu z lipca.
Można powiedzieć, że odroczenie podwyżki stóp przez Fed tchnęło w rynki obligacji sporą dawkę optymizmu. Rentowności obligacji na rynkach bazowych spadły, w przypadku papierów dziesięcioletnich o około 10 punktów bazowych. Na rynkach wschodzących ruch ten był nawet silniejszy, polski benchmark DS0726 zamknął tydzień z rentownością ok. 2,75 proc., czyli o 15 punktów bazowych mocniejszą. Najbardziej podrożały obligacje High Yield na rynku amerykańskim (spadek rentowności sięgnął 20 pkt).