Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 25.04.2020 17:46 Publikacja: 25.04.2020 17:25
Foto: Bloomberg
Nieunikniona recesja uderza w perspektywy popytu ze strony przemysłu, ale walka z koronawirusem wywołuje też szoki podażowe. Zdecydowana większość surowców została w tym roku bardzo mocno przeceniona. Na tym tle imponuje złoto, które podrożało kilkanaście procent. Kurs uncji w kwietniu osiągał 1750 USD i był najwyższy od 2012 roku. Środowisko zerowych i ujemnych stóp procentowych oraz gwałtownie pęczniejących bilansów banków centralnych to jednoznacznie pozytywne otoczenie rynkowe. Inwestorów w kierunku złota wypycha też oczywiście strach przed głęboką i przedłużającą się recesją oraz gwałtownie rosnące potrzeby pożyczkowe walczących z pandemią rządów. Długi zaciągane teraz będą spłacane przez kolejne pokolenia, co w oczach wielu czyni ze złota najbezpieczniejszą z bezpiecznych przystani. Modę inwestycyjną potwierdzają rekordowe napływy do funduszy ETF, które zgromadziły już około 95 mln uncji kruszcu. Złoto nie jest przebojem tego sezonu: trend wzrostowy trwa od 2018 roku. Uważamy, że moda inwestycyjna nie przeminie a kurs będzie piął się na nowe szczyty i dryfował w kierunku 2000 USD za uncję.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najpopularniejszy ETF reprezentujący „górników złota” VanEck Gold Miners od początku roku zarobił ponad 40 proc.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Indeks WIG w tym roku zyskał już około 25 proc., po raz pierwszy w historii przełamując w czwartek symboliczną barierę 100 tys. pkt.
Po dość trudnej pierwszej połowie kwietnia na rynkach druga część miesiąca przyniosła dużą zmianę nastrojów, szczególnie na GPW.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Fundusze inwestujące w złoto odnotowały w zeszłym tygodniu rekordowy napływ netto środków w wysokości ok. 8 mld USD.
Chaotyczna i szkodliwa polityka prezydenta USA doprowadziła do kryzysu zaufania wokół amerykańskiej waluty, akcji i długu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas