Odnosi się to nie tylko do znaczącego spadku rentowności długu na świecie będącego efektem luzowania monetarnego, ale także do roli, jaką instrumenty dłużne mogą odgrywać w finansowaniu projektów przyczyniających się do ekologicznie zrównoważonego rozwoju. Stąd też inwestorzy zaczynają coraz częściej zwracać uwagę na zielone obligacje (ang. green bonds). Polski rząd był jednym z pionierów tego typu papierów na rynku europejskim i w grudniu 2016 r. wyemitował pięcioletni dług o wartości 750 mln euro oraz oceną GB2 przygotowaną przez agencję ratingową Moody's. Kolejne emisje miały miejsce w 2018 i 2019 r.
Coraz głośniej w kraju mówi się o wyzwaniach wynikających z transformacji gospodarki w bardziej zrównoważoną. Jednak taka zmiana wymaga wzrostu finansowania inwestycji, które przyczynią się do łagodzenia zmian klimatycznych oraz przystosowania się do wynikających z nich konsekwencji. W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej emisji obligacji, których zamierzeniem jest przeznaczenie pozyskanych środków na finansowanie przedsięwzięć dążących do rozwoju gospodarki niskoemisyjnej oraz odpornej na zmiany klimatyczne.
Rosnące oczekiwania inwestorów w tym zakresie wpływają także na rozwój innych typów obligacji emitowanych przez przedsiębiorstwa, które na obecnym etapie nie są w stanie sprostać wymaganiom związanymi z zielonymi papierami. Pojawiają się więc obligacje przejściowe (ang. transition bonds) ukierunkowane na branże o wysokiej emisji gazów cieplarnianych oraz obligacje powiązane ze zrównoważonym rozwojem (ang. sustainabiity-linked bonds, SLB). W Polsce w październiku 2020 r. takie papiery zostały wyemitowane przez Tauron.
Instrumenty dłużne powiązane ze zmianami klimatycznymi są tylko jednym z typów papierów w ramach szerokiego spektrum obligacji zrównoważonych (ang. sustainability bonds). Jest to dług, z którego pozyskane środki zostaną przeznaczone wyłącznie na finansowanie lub refinansowanie kombinacji projektów ekologicznych i społecznych. Wzrost emisji tego rodzaju instrumentów na świecie był w ostatnich latach spektakularny i obejmował zarówno przedsiębiorstwa, jak i instytucje finansowe oraz sektor publiczny.
W następnych latach wyzwaniem będzie wzrost przejrzystości oraz rzetelności informacji ujawnianych przez emitentów. Kluczowe z punktu widzenia wszystkich interesariuszy będą więc sposób wykorzystania środków, proces oceny i wyboru projektów, zarządzanie pozyskanymi środkami oraz raportowanie. ¶