Pojawiają się nowe produkty, które szukają okazji inwestycyjnych na szerokim rynku i sięgają po instrumenty, które spełniają oczekiwania dotyczące kryteriów ESG, oraz takie, które skupiają się na konkretnych, a czasem niszowych, czynnikach.

Poza uruchamianiem nowych funduszy często istniejące fundusze dodają do swoich strategii inwestycyjnych ESG, aby zachęcić inwestorów do wpłat. A jest o co walczyć, ponieważ, jak donosi „Financial Times", napływy do funduszy ESG ETF w Europie w pierwszym kwartale tego roku przekroczyły 25,8 mld dolarów, podczas gdy napływy do pozostałych ETF sięgnęły 22,3 mld dolarów. Jest to pierwszy raz w historii, gdy fundusze ETF nastawione na zrównoważone inwestowanie przyciągnęły więcej kapitału niż produkty, które nie uwzględniają tych czynników w swoich politykach inwestycyjnych.

W wyniku tak znaczących napływów aktywa europejskich funduszy ETF inwestujących zgodnie z ESG stanowią już powyżej 10 proc. całego rynku ETF. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda za oceanem, gdzie fundusze ETF ESG zgromadziły zaledwie 7,6 mld dolarów, czyli 3,1 proc. z rekordowych 248 mld dolarów, które wpłynęły do wszystkich funduszy ETF w pierwszym kwartale tego roku. Zmiana podejścia do polityki klimatycznej, która nastąpiła wraz ze zwycięstwem Joe Bidena, oraz złożona przez niego podczas ubiegłotygodniowego spotkania światowych przywódców obietnica, że do 2030 r. Stany Zjednoczone zmniejszą emisję gazów cieplarnianych o co najmniej połowę w stosunku do poziomu z 2005 r., może pomóc w zmianie nastawienia amerykańskich inwestorów do produktów nastawionych na ESG.

Według danych Bloomberga na koniec marca 2021 r. aktywa funduszy ETF skupiających się na zrównoważonym rozwoju sięgały prawie 280 mld dolarów, z czego 244 mld przypadały na ETF akcyjne, a tylko 36 mld na produkty obligacyjne. W ciągu trzech miesięcy nastąpił więc wzrost o ponad 25 proc. w przypadku wszystkich funduszy. Aktywa produktów akcyjnych urosły o 23 proc., a dłużnych o ponad 42 proc.

Początek drugiego kwartału wygląda obiecująco dla inwestorów. Dotychczasowe napływy w kwietniu przekroczyły 7,4 mld dolarów, a przeważająca większość wpłynęła do ETF akcyjnych. Dzięki rosnącym wycenom aktywa ETF inwestujących w ESG niedługo powinny przekroczyć 300 mld dolarów. Według dostępnych danych Bloomberga aktywa dłużnych ESG ETF w kwietniu przekroczyły 37,5 mld dolarów, a akcyjnych sięgają już prawie 259 mld dolarów.