Wyprzedaży bardzo dobrze opiera się krajowy rynek akcji. WIG20 zyskuje 4,5 proc., mWIG40 około 3 proc., sWIG80 zaś przeszło 3,5 proc. Świetnie spisują się spółki handlu detalicznego, korzystające na odmrożeniu restrykcji związanych z pandemią. Kolejny już dobry miesiąc notuje sektor bankowy, który od początku maja rośnie już o ponad 6 proc. Patrząc na faworytów 2020 r., wyhamowanie spadków i stopniowe odbicie można było zauważyć na spółkach gamingowych, trudno jednak jeszcze mówić o odwróceniu trendu.
Warto jednak pamiętać, że krajowemu rynkowi akcji, pomijając małe spółki, daleko jeszcze do poziomów wykupienia. Wystarczy dodać, że WIG20 powoli zbliża się do poziomów notowanych na początku 2020 r.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na zagranicznych rynkach. Amerykański S&P 500 spadł od początku maja o 0,5 proc., Nasdaq zaś stracił 2,6 proc. Pamiętajmy, że spadki te uwzględniają już ostatnie odbicie. Nieznaczne, około 1-proc. zwyżki notują główne rynki europejskie.
Najsilniej działającym na wyobraźnię zdarzeniem były znaczące spadki kryptowalut. Notowania bitcoina spadły od początku miesiąca o 28 proc., a dane te uwzględniają również odbicie od minimalnych poziomów. Nieco mniej wrażliwe okazały się pozostałe główne kryptowaluty. Poza tweetami Elona Muska przyczyną spadków, były działania regulacyjne Banku Chin i obawy przed podobnymi działaniami pozostałych banków centralnych. Beneficjentem tych zmian było za to m.in. złoto, które od początku miesiąca zyskuje ponad 6 proc.
Pomimo obserwowanych spadków trudno jest mówić o odwróceniu tendencji na głównych rynkach. Cieszy również dobre zachowanie krajowego rynku akcji. Jednak patrząc na rynki bazowe, trudno się obecnie doszukiwać siły, którą prezentowały w poprzednich miesiącach. Być może wniosek jest zbyt daleko idący, ale sporo wskazuje na to, że w miesiącach wakacyjnych możemy być świadkami przesilenia na głównych rynkach, co powinno stanowić doskonałą okazję do kupna. Poza niekorzystnymi wydarzeniami na rynku kryptowalut zagrożenia doszukiwałbym się w nowych mutacjach koronowirusa i ich możliwym wpływie na działania rządów w jesienno-zimowych miesiącach roku. Czynnikami ryzyka mogą być również obawy przed normalizacją w polityce fiskalnej, idącą za poprawiającymi się danymi gospodarczymi, jak również restrykcyjna polityka fiskalna rządu USA.