Co prawda pod koniec kwietnia premier zadecydował o powołaniu międzyresortowego zespołu ds. opracowania założeń projektu ustawy o REIT-ach, ale dopiero teraz ciało zostało powołane, a pierwsze posiedzenie odbędzie się 26 lipca. Jak podkreśliła Anna Kornecka, wiceminister rozwoju i przewodnicząca zespołu, celem jest przygotowanie rekomendacji dla rządu do połowy października. Do prac w parlamencie projekt powinien zostać skierowany do końca tego roku.
Zgodnie z nową nomenklaturą polskie REIT-y mają funkcjonować pod szyldem FIN-ów: Firm Inwestujących w Nieruchomości.
Na wysokim szczeblu
Polskie REIT-y, czyli spółki inwestujące w nieruchomości ku pożytkowi swoich udziałowców, powstają w mękach od wielu lat. Z rynku słyszymy jednak, że skład zespołu może być pozytywną przesłanką, że tym razem uda się opracować projekt, który się obroni. Obsada jest bowiem mocna, poza wiceminister Kornecką w gremium zasiadają m.in. wiceministrowie finansów Piotr Patkowski i Jan Sarnowski, szefowa BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes GPW Marek Dietl, prezes NBP Adam Glapiński, szef PFR Paweł Borys, wiceprzewodniczący KNF Rafał Mikusiński oraz prezes UOKiK Tomasz Chróstny. W zespole znaleźli się też eksperci z Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych, Stowarzyszenia REIT Polska, PFR Nieruchomości, Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Lewiatana, KPMG Tax, Fundacji Rynku Najmu i Stowarzyszenia Law4Growth. Powołano również prof. Marka Wierzbowskiego, człowieka instytucję polskiego rynku kapitałowego, który w tym roku został uhonorowany specjalną statuetką Byka i Niedźwiedzia jako osobowość rynku. Pierwsze pytanie na konferencji nie mogło być inne jak o walny udział NBP w storpedowaniu poprzedniego podejścia do przyjęcia w Polsce REIT-ów.
– Międzyresortowy zespół został powołany po to, żeby rozmawiać i znaleźć konsensus – powiedziała wiceminister Kornecka. Dodała, że cały czas wszyscy zainteresowani mogą kierować do zespołu uwagi i postulaty.
Kilkanaście pytań
Na razie nie ma gotowej receptury na REIT-y po polsku. Wiceminister Kornecka powiedziała, że ramy prawne istnieją, a zespołowi pozostaje wybór opcji. Gremium ma zarekomendować odpowiedzi. Kluczowa zdaniem Korneckiej jest kwestia opodatkowania REIT-ów i nadzoru nad nimi. Pytań jest więcej. Jaka ma być forma prawna FIN-ów? Kto powinien móc inwestować w papiery REIT-ów i w jakich proporcjach? Jaki powinien być kapitał zakładowy? Jak powinna być kalkulowana i wypłacana dywidenda? W jakie aktywa powinny móc inwestować REIT-y? Czy określać minimalną wartość portfela? Czy spółki powinny móc prowadzić działalność deweloperską, a jeśli tak, to w jakim stopniu? Jak przekształcać istniejące firmy z portfelami nieruchomości w FIN-y?