WIG-leki w piątek przed południem jest liderem wzrostów na GPW wśród indeksów branżowych. Zyskuje prawie 3 proc., a w górę ciągnie go Mabion. Jego akcje drożeją o ponad 11 proc. do 23,9 zł przy wysokim obrocie (jego wartość od rana przekroczyła już 4 mln zł). To reakcja na informację o aneksie przedłużającym umowę z Novavaksem.

- To dla nas duży sukces i powód do zadowolenia. Systematycznie poszerzamy zakres świadczonych usług w ramach naszej umowy poprzez kolejne zlecenia dotyczące m.in. zaawansowanych prac z obszaru analityki produktu - komentuje prezes Mabionu,, Krzysztof Kaczmarczyk.

Umowę wydłużono o rok, do końca 2026 r. Wskutek zawarcia aneksu spółka będzie otrzymywać wynagrodzenie za wytworzone serie produktu albo za gotowość do wytwarzania w oparciu o zagwarantowane na rzecz Novavax moce produkcyjne (tzw manufacturng slot).

Czytaj więcej

W Polsce przybywa przedsiębiorstw zajmujących się biotechnologią. Obecnie jest ich niemal 200. Fot.
Spółki biotechnologiczne w ważnym momencie

Cena za wytworzone serie produktu i łączna wartość umowy nie zmieniają się. Strony zaznaczają, że począwszy od 2023 r. cena jednostkowa za serię oraz za manufacturing slot będzie podlegać rokrocznej indeksacji.

Zgodnie z umową, od początku jej obowiązywania do końca 2023 r. spółka ma zrealizować powyżej 15 proc. łącznej wartości kontraktu. Na okres od połowy 2024 r. do końca 2025 r. ma przypaść około 55 proc., a w roku 2026 r. około 30 proc.

Strony ustaliły gwarantowaną ilość mocy produkcyjnych dla grupy Novavax do II kwartału 2024 r. Mabion informuje, że Novavax nie jest uprawniony do zmniejszenia wielkości mocy zarezerwowanych do tego czasu.

Mabion podpisał z koncernem Novavax umowę na komercyjne wytwarzanie antygenu szczepionki na Covid-19 w październiku 2021 r. Łączna wartość umowy została oszacowana na prawie 1,5 mld zł.