Biotechnologiczna Selvita rozpoczęła współpracę z amerykańską fundacją Leukemia & Lymphoma Society, która od lat walczy z nowotworami krwi. Współpraca dotyczyć będzie rozwoju przedklinicznego oraz klinicznego związku SEL120 w ostrej białaczce szpikowej (AML) oraz innych potencjalnych wskazaniach w obszarze nowotworów układu krwiotwórczego. Na mocy kontraktu LLS dofinansuje prace rozwojowe SEL120 kwotą do 3,25 mln USD.
Związek SEL120 jest odkrytym i rozwiniętym przez Selvitę małocząsteczkowym, selektywnym inhibitorem kinazy CDK8 i jej blisko spokrewnionej kinazy serynowej CDK19, który może znaleźć zastosowanie w leczeniu przede wszystkim nowotworów układu krwiotwórczego, ale także guzów litych m.in. raka jelita grubego, czy raka sutka.
Misją LLS jest znalezienie skutecznych terapii białaczek, chłoniaków, chłoniaka Hodgkina oraz szpiczaka mnogiego, jak również polepszenie jakości życia pacjentów cierpiących na te choroby oraz ich rodzin. Od powołania w 1949 r. fundacja przeznaczyła na badania i rozwój projektów ponad miliard USD. Roczny budżet badawczy wynosi ok. 50 mln USD. Fundacja wspiera obecnie ok. 300 projektów. Od 2001 r. amerykańska agencja FDA zatwierdziła 25 leków przeciw nowotworom układu krwiotwórczego, w których rozwoju udział miała LLS.
- Współpraca z Leukemia & Lymphoma Society to dla nas nie tylko zaszczyt i nobilitacja, ale również istotne potwierdzenie potencjału SEL120. Projekty finansowane w ramach TAP przechodzą bardzo szczegółowy proces selekcji ukierunkowany na takie terapie, które mogą przynieść realne korzyści dla pacjentów. Co za tym idzie, wyselekcjonowane projekty – poza znaczącym potencjałem komercyjnym – charakteryzują się unikalnością i wysokim potencjałem w aspekcie naukowym. Oznacza to, że projekt SEL120 znalazł się w bardzo elitarnym gronie – mówi Krzysztof Brzózka, dyrektor ds. naukowych i wiceprezes zarządu Selvity. – Współpraca z LLS z pewnością będzie bardzo istotna podczas negocjacji dot. komercjalizacji SEL120 w przyszłości – dodaje.