PBKM: Apetyt na przejęcia

Polski Bank Komórek Macierzystych podpisał w ubiegłym tygodniu umowę nabycia większościowego pakietu akcji (96,5 proc.) portugalskiej firmy Stemlab za 16,5 mln euro, czyli 71 mln zł, skorygowane o dług netto spółki.

Publikacja: 19.07.2018 05:05

Prezes PBKM Jakub Baran stawia na kolejne akwizycje firm z branży, także poza Europą.

Prezes PBKM Jakub Baran stawia na kolejne akwizycje firm z branży, także poza Europą.

Foto: materiały prasowe

Stemlab został założony w 2003 r. i jest jednym z pierwszych niepublicznych banków komórek macierzystych w Europie. Na koniec 2017 r. przechowywał 98 tys. próbek krwi pępowinowej. Dzięki tej transakcji, po wzroście o 7 proc., PBKM wzmocni pozycję europejskiego lidera, zajmując 28 proc. rynku. Portugalski bank krwi ma też udziały na rynkach hiszpańskim i włoskim, na których działa również Polski Bank Komórek Macierzystych.

– Konsolidacja po przejęciu zajmie nam 9–15 mies. Jeśli zamknięcie transakcji nastąpi w ciągu 60 dni, to pewnie będziemy konsolidowali jeden kwartał w tym roku, ale realne wyniki zaczną się pojawiać w II połowie przyszłego roku – ocenia prezes PBKM Jakub Baran.

W maju zarząd PBKM przyjął program emisji obligacji o wartości do 100 mln zł z przeznaczeniem głównie na akwizycje. Przejęcie Stemlabu wyczerpie większość tych środków i polska grupa nie będzie miała dużych możliwości finansowania długiem ewentualnych kolejnych przejęć.

– Chcemy jednak robić dalsze akwizycje. Nasze oczekiwania są duże, wychodzą poza Europę. Mała lub średnia transakcja jeszcze się zmieści w limitach zadłużenia, ale większa może wymagać emisji akcji. Na razie to jednak rozważania teoretyczne – przyznaje Baran. – Zostanie nam relatywnie niedużo na przejęcia. Zobaczymy teraz, które rozmowy można przyspieszyć, by dopiąć kolejne – dodaje.

Władze spółki spodziewają się finalizacji portugalskiej transakcji w terminie do 60 dni od daty podpisania umowy. Dojdzie ona do skutku pod warunkiem uzyskania finansowania przez PBKM i wydania zgody przez urząd antymonopolowy w Lizbonie.

– Umowę w sprawie finansowania moglibyśmy podpisać już teraz, ale są trzy realne opcje, gdzie równolegle negocjujemy: jedna związana jest z obligacjami, a dwie z kredytami. Oferenci poprawiają proponowane parametry. Decyzje co do finansowania będą bardzo szybko, w ciągu „pojedynczych" tygodni – podkreśla prezes.

Baran tłumaczy, że zrobił dużą akwizycję, bo na rynku banków komórek macierzystych liczy się efekt skali – konsolidacja w Europie trwa i to posunięcie mogło wyprzedzić działania konkurencji. – Dzięki temu dodajemy do grupy kolejny rynek, który generuje gotówkę i przejmujemy lidera na tym rynku – wyjaśnia.

Władze PBKM uważają, że od Portugalczyków mogą uzyskać nową wiedzę o technikach sprzedaży. Stemlab ma również dział badań i uzyskał cztery patenty, które w przyszłości mogą być zastosowane w medycynie.

Medycyna i zdrowie
Biotechnologia w blokach startowych. 12 niedowartościowanych spółek
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Medycyna i zdrowie
Każdy zainwestowany złoty ma przynieść ponadprzeciętny zwrot
Medycyna i zdrowie
Pure Biologics. Audytor odmawia wydania opinii do raportu
Medycyna i zdrowie
Synthaverse pochwalił się rekordowymi zyskami
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Medycyna i zdrowie
Analitycy: akcje Ryvu są tanie. Co dalej z kursem?
Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics pochwalił się kolejną umową w USA. Kurs rośnie