Przejściowy spadek rentowności?

W trakcie poniedziałkowej sesji notowania spółki zajmującej się produkcją i dystrybucją rękawic medycznych spadały nawet o ponad 14 proc. Wzmożona aktywność sprzedających była odpowiedzią na wstępne wyniki finansowe, które negatywnie zaskoczyły rynek.

Publikacja: 16.04.2019 05:00

Przejściowy spadek rentowności?

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

– Konsekwentnie realizujemy cele strategiczne, choć przejściowo widzimy kumulację negatywnych zjawisk w I kwartale br. W rezultacie uzyskane rentowności sprzedaży są dalekie od naszych ambicji i realnych zamierzeń – wskazuje Witold Kruszewski, członek zarządu ds. finansowych w Mercator Medical.

Pogorszenie rentowności działalności rok do roku dotyczy zarówno segmentu produkcyjnego, jak i pionu dystrybucyjnego grupy. – Na marże segmentu dystrybucyjnego wpływ miała konieczność sprzedaży rękawic zakupionych w 2018 r. po wyższych cenach, niż byłoby to możliwe obecnie. Zbyt optymistycznie oszacowaliśmy popyt w II półroczu 2018 r. przy spadku cen lateksu syntetycznego pod koniec roku. Z kolei w segmencie produkcyjnym obserwowaliśmy wzrost presji konkurencyjnej, co doprowadziło do spadku cen. Jednocześnie wzrosła cena lateksu naturalnego oraz umocnił się tajski baht (spółka posiada zakład produkcyjny w Tajlandii – red.) w stosunku do dolara amerykańskiego – wyjaśnia Kruszewski.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Medycyna i zdrowie
Biotechnologia w blokach startowych. 12 niedowartościowanych spółek
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Medycyna i zdrowie
Każdy zainwestowany złoty ma przynieść ponadprzeciętny zwrot
Medycyna i zdrowie
Pure Biologics. Audytor odmawia wydania opinii do raportu
Medycyna i zdrowie
Synthaverse pochwalił się rekordowymi zyskami
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Medycyna i zdrowie
Analitycy: akcje Ryvu są tanie. Co dalej z kursem?
Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics pochwalił się kolejną umową w USA. Kurs rośnie