Zgłoszony test został opracowany przez Hangzou AllTest Biotech. To tak zwany szybki test, gdzie materiałem badanym może być krew pełna, osocze lub surowica. Do jego przeprowadzenia nie jest wymagane posiadanie specjalistycznego sprzętu. Wynik jest możliwy do odczytania w okienku testowym po upływie 10 minut.
– Liczymy, że zastosowanie testów przesiewowych w obecnej sytuacji sezonu grypowego umożliwi uniknięcie utrudnień w funkcjonowaniu transportu międzynarodowego, firm i instytucji. Takie postępowanie, które pozwala odróżnić „zwyczajną" grypę od wywołanej koronawirusem, wprowadzane jest już m.in. w Niemczech – podkreśla Łukasz Urban, prezes zarządu BioMaksimy. I dodaje, że oprócz placówek służby zdrowia klientami spółki jest ponad 80 stacji inspekcji sanitarno-epidemiologicznej.
Spółka zapowiedziała, że w niedługim czasie planuje wprowadzić własny test genetyczny służący do potwierdzania zakażenia koronawirusem.
Również gdański Blirt poinformował, że otrzymał zamówienie od krajowej jednostki budżetowej na dostawę dystrybuowanych zestawów diagnostycznych do wykrywania koronawirusa. Łączna wartość zamówienia to 2,5 mln zł.