Wzmożony popyt był odpowiedzią inwestorów na informację, że biotechnologiczna firma, notowana na NewConnect, podpisała z globalnym podmiotem list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia przez inwestora 100 proc. udziałów Curiosity Diagnostics. To spółki w pełni kontrolowanej przez Scope Fluidics, która realizuje projekt PCR|ONE.

Zgodnie z listem intencyjnym Scope Fluidics i inwestor będą prowadzić negocjacje w celu ustalenia warunków potencjalnej transakcji. Inwestor planuje przeprowadzić proces due diligence. Zarząd nie ujawnił nazwy potencjalnego inwestora, ale spółka już wcześniej sygnalizowała, że zainteresowanie projektem PCR|ONE zgłaszały głównie firmy z USA i Europy, dostrzegając i analizując różne możliwości jego zastosowania.

Drogę do komercjalizacji projektu otworzyło otrzymanie w kwietniu tego roku certyfikacji CE-IVD dla pierwszego panelu systemu PCR|ONE, co dało formalnie Curiosity Diagnostics możliwość oferowania tego produktu dystrybutorom lub użytkownikom końcowym na terenie Unii Europejskiej. Ponadto w czerwcu spółka poinformowała o zakończeniu testów klinicznych paneli wykrywających wirusa SARS-CoV-2, które wykazały wysokie wartości najistotniejszych parametrów klinicznych. Z końcem lipca PCR|ONE z panelem SARS-CoV-2 (inne zastosowanie w porównaniu z decyzją z kwietnia) otrzymał certyfikat CE-IVD, dzięki czemu spółka nabyła prawo do wprowadzenia tego systemu do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

PCR|ONE to system diagnostyczny, konkurencyjny wobec istniejących na rynku pod kątem szybkości i kompleksowości analiz, przeprowadzający amplifikację i detekcję materiału genetycznego patogenów bakteryjnych i wirusowych. System ten będzie umożliwiał rozpoznawanie do kilkudziesięciu patogenów w ciągu kilkunastu minut od pobrania próbki. Za rozwój systemu opowiada spółka celowa Curiosity Diagnostics. Strategia Scope Fluidics zakłada, że po dopuszczeniu systemu do komercyjnego obrotu nastąpi sprzedaż udziałów w Curiosity globalnemu producentowi urządzeń diagnostycznych. JIM