Negatywnie na wyniki wpłynęły trzy czynniki. Jeden z nich to przyspieszenie konsolidacji rynku aptecznego w okresie przed wejściem w życie nowelizacji prawa farmaceutycznego (tzw. apteka dla aptekarza). Zmiana ta spowodowała m.in. intensyfikację przejęć aptek przez sieci apteczne, skokowy wzrost sprzedaży w tym segmencie, a w konsekwencji większe od planowanego przesunięcie obrotu Neuki do kanału aptek sieciowych, skutkujące pogorszeniem rentowności brutto na sprzedaży w hurcie aptecznym. Ponadto zarząd prognozuje mniejsze korzyści od dostawców, wynikające z konsolidacji rynku producentów farmaceutycznych, skutkującej ujednolicaniem przez nich warunków handlowych. Trzeci czynnik to konieczność dostosowania się do zmian w prawie dotyczących wdrożenia Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, co skutkuje wyższym, niż planowała spółka, wzrostem kosztów. Neuca dokona również odpisu na 4,1 mln zł.

Michał Krajczewski, kierownik zespołu ds. doradztwa inwestycyjnego BM BGŻ BNP Paribas, zaznacza, że najbardziej negatywnie na wyniki w długim terminie może wpływać konsolidacja na rynku producentów farmaceutycznych. – Ten trend spółka częściowo próbuje zniwelować sprzedażą własnych farmaceutyków. Wdrożenie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi wiąże się z jednorazowym kosztem. Branża farmaceutyczna jest silnie regulowana i nie można wykluczyć, że w kolejnych latach pojawią się kolejne nowe przepisy, które będą wymagały poniesienia dodatkowych kosztów – mówi. Dodaje, że tuż przed wprowadzeniem nowego prawa farmaceutycznego na rynku przyspieszyła konsolidacja i otwarcia nowych aptek. Zakupy aptek sieciowych były większe, co wpłynęło na niższe marże hurtowników. – Wydaje się jednak, że jest to czynnik przejściowy. W dłuższym terminie nowa ustawa zwiększa pozycję aptek niezależnych, z którymi Neuca najmocniej współpracuje, ponieważ rozwój sieci aptecznych został znacząco utrudniony przez ustawodawcę – ocenia Krajczewski.

Zarząd Neuki podkreśla jednak, że korekta prognozy finansowej nie wpłynie na realizowaną przez grupę strategię rozwoju, w tym dalszy rozwój biznesów pacjenckich, poziom i zakres realizowanych inwestycji oraz na politykę dywidendową, zakładającą wzrost wartości dywidendy na akcję o kilkanaście procent rok do roku.