Rok 2023 nie był łaskawy dla startupów z branży kryptowalutowej

Według raportu Crunchbase łączna wartość inwestycji funduszy Venture Capital w projekty związane z blockchainem i krypto wyniosła zaledwie 10,7 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 68 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Publikacja: 23.01.2024 14:01

Rok 2023 nie był łaskawy dla startupów z branży kryptowalutowej

Foto: Bloomberg

Zauważalne było przesunięcie uwagi VC w kierunku przedsięwzięć na wczesnym etapie, zwłaszcza startupów typu pre-seed, zalążkowego i serii A. Alokacja dla spółek na średnim i późnym etapie rozwoju odnotowała spadek, co podkreśla zmieniające się priorytety inwestorów w przestrzeni kryptograficznej.

Sektory pionowe, takie jak NFT, gry, infrastruktura i Web3, w dalszym ciągu dominowały w wolumenie transakcji, co świadczy o stałym zainteresowaniu i innowacjach. Jednak w niektórych kategoriach, w tym danych, handlu i przedsiębiorstwach, odnotowano spadek liczby transakcji w ciągu roku.

Zbieg czynników, w tym represje regulacyjne ze strony rządu federalnego USA, bessa na rynku kryptowalut i szersze pogorszenie koniunktury w kapitale wysokiego ryzyka, przyczyniły się do powstania wymagającego krajobrazu finansowania. Pomimo tych wyzwań rok 2023 zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości inwestycji ogółem, aczkolwiek jest znacznie niższy niż bezprecedensowy poziom z 2022 r.

Trwającą bessę na rynku kryptowalut najlepiej ilustrują dane dotyczące pozyskiwania funduszy w branży. III kwartał 2023 r. nie był wyjątkiem od wielokwartalnego trendu spadkowego, którego jesteśmy świadkami od początku 2022 r. – w III kwartale odnotowano nowe minima zarówno pod względem ogólnych kwot finansowania, jak i liczby transakcji, których nie widziano od IV kwartału 2020 r. Sumy kwartalne wyniosły nieco poniżej 2,1 miliarda dolarów na 297 transakcji, co oznacza spadek o 36 proc. w obu kategoriach w porównaniu z ostatnim kwartałem - wynika z  raportu Messari.

Największy udział w finansowaniu w trzecim kwartale miał sektor infrastruktury sieciowej, mimo że zawarto jedynie 21 transakcji. Jedna trzecia tych transakcji miała miejsce w podkategorii platform inteligentnych kontraktów, co zostało podkreślone przez zebranie przez firmę Fhenix 7 milionów dolarów na budowę w pełni zaszyfrowanych inteligentnych kontraktów.

W sektorze DeFi aktywnym inwestorem było Binance Labs z siedmioma transakcjami w tym kwartale, w tym strategicznymi inwestycjami o wartości 10 milionów dolarów zarówno w Helio Protocol, platformę płynnego stakowania w BNB Chain, jak i Radiant Capital, rynek pieniężny zbudowany na LayerZero. Największa transakcja DeFi w tym kwartale miała formę rundy finansowania serii A o wartości 16,5 miliona dolarów dla Brine, księgi zamówień DEX zbudowanej na Starkware. Binance Labs było również liderem w Gry Web3.

Najbardziej aktywni inwestorzy Crypto wygenerowali 144 inwestycje w trzecim kwartale. Pomimo tej aktywności grupa ta stanowiła jedynie 7 proc. wszystkich transakcji inwestorskich.

Najbardziej aktywnymi inwestorami były Outlier Ventures i Binance Labs – ich odpowiednio 23 i 22 transakcje w trzecim kwartale były ponad dwukrotnie większe niż kolejny najbliższy inwestor, Robot Ventures. Outlier Ventures skoncentrował swoje nakłady głównie w sektorach płatności (sześć transakcji) i DeFi (pięć transakcji).

Kryptowaluty
Poziom 100 tys. dolarów za bitcoina nie wydaje się już być szalony
Kryptowaluty
Kiedy na rynek trafi ostatni bitcoin?
Kryptowaluty
Bitcoin przymierza się do ataku na szczyty
Kryptowaluty
Halving zakończony. Kopacze będą cierpieć, a bitcoin prawie nie drgnął
Kryptowaluty
Halving bitcoina - już w nocy z piątku na sobotę
Kryptowaluty
Bankomaty bitcoinowe żerują na klientach?