Czego można się spodziewać na rynku cyfrowych walut w maju?

Bitcoin czy ethereum nie są obecnie w centrum uwagi inwestorów. Jak przyznają eksperci, obecnie Fed zamierza redukować bilans, więc może to grozić odpływem kapitału ze stable coinów, a to byłoby prawdopodobnie niekorzystne dla całego ekosystemu kryptowalut.

Publikacja: 05.05.2022 21:00

Czego można się spodziewać na rynku cyfrowych walut w maju?

Foto: Adobestock

Mimo że marzec przyniósł odreagowanie na rynku kryptowalut, kwiecień znów ściągnął notowania tokenów w dół. Cena bitcoina, największej pod względem kapitalizacji kryptowaluty, ponownie znalazła się poniżej 40 tys. USD.

Wpływ działań Fedu

Decyzja Fedu o podniesieniu stóp procentowych o 0,5 pkt proc. przyniosła jednak rynkom ulgę i notowania kryptowalut szły w górę wraz z rynkiem akcji. Cena bitcoina wzrosła w środę o ponad 5 proc., a w czwartek oscylowała tuż poniżej 40 tys. USD. Nadal jednak tegoroczne stopy zwrotu z „największych" tokenów pozostają ujemne. Polkadot, avalanche czy solara od początku roku staniały o około 40 proc. Z kolei bitcoin i ethereum od początku roku straciły odpowiednio około 13 proc. i 20 proc.

Jak przyznaje Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału firmy Conotoxia, rynek kryptowalut w ostatnim czasie mógł się zmienić, ponieważ główne kryptowaluty jak BTC czy ETH nie są na tę chwilę w centrum zainteresowania, a ich zmienność pozostaje relatywnie niewielka. – Dużą część zainteresowania przejmują mniejsze kryptowaluty, których cena może się o wiele bardziej zmieniać, ponieważ nie wymagają tak dużych nakładów kapitału. Innymi słowy brakuje na tę chwilę silnego czynnika dla rynków o dużej kapitalizacji, gdyż brakuje napływu dużej gotówki – mówi Kostecki.

A jak perspektywa dalszego zacieśniania monetarnego w USA będzie wpływać na koniunkturę na rynku cyfrowych walut?

GG Parkiet

– Najważniejszą kwestią wydaje się taka, czy wraz ze spadkiem bilansu Fedu będzie również spadać kapitalizacja stable coinów opartych o dolara. W momencie, gdy Fed decydował się na potężny wzrost bilansu, można było zaobserwować podobnej skali wzrost zainteresowania stable coinami opartymi o tę walutę. Czyli łatwo dostępny i tani dolar trafiał do świata cyfrowego odpowiednika. Obecnie Fed zamierza redukować bilans, więc może to grozić odpływem kapitału ze stable coinów, a to byłoby prawdopodobnie niekorzystne dla całego ekosystemu kryptowalut – mówi Kostecki.

Co przyniesie maj?

Dane historyczne pokazują, że maj jest zazwyczaj dobrym miesiącem dla największej kryptowaluty pod względem kapitalizacji.

– Pod względem sezonowości maj jest uważany za miesiąc sukcesu bitcoina. W ciągu ostatnich 11 lat bitcoin zakończył miesiąc siedmiokrotnie drożejąc i czterokrotnie taniejąc – powiedział Alex Kuptsikevich, starszy analityk rynku w FxPro.

Sytuacja na rynku szybko się jednak zmienia, a zagrożeń dla ryzykownych aktywów nie brakuje, dlatego precyzyjne prognozowanie cen tokenów jest trudne. Przykładowo, Kuptsikevich spodziewa się, że na koniec maja notowania bitcoina znajdą się w przedziale 32–48 tys. USD. Analityk FxPro swoją prognozę oparł na historycznych wyliczeniach. Kiedy bitcoin drożał w maju, średnio wzrost wynosił 27 proc. Z kolei kiedy taniał w maju, spadki sięgały średnio 16 proc.

Jednak w tym roku niektórzy analitycy nie są pewni, czy maj będzie tak szczęśliwy dla bitcoina, jak w przeszłości, powołując się na niedawną tendencję kryptowaluty do podążania za rynkiem akcji, a także biorąc pod uwagę rosnące stopy procentowe, ogólne otoczenie makroekonomiczne i awersję do ryzykownych aktywów.

Ming Wu, dyrektor na giełdzie Strips Finance, w wywiadzie dla „Fortune" powiedział, że średni wzrost bitcoina o 27 proc. w maju jest prawdopodobnie nieco zniekształcony przez jego 149-proc. wzrost w maju 2011 r., kiedy kryptowaluta kosztowała zaledwie 3 USD. Tego rodzaju duże ruchy cen były wtedy, według Minga, łatwiejsze ze względu na to, jak niska była cena. Uważa, że bardziej wymowne może być przyjęcie mediany historycznych wyników bitcoina w maju, lub średniej.

– Średni ruch o 3,4 proc. prawdopodobnie przedstawia znacznie dokładniejszy obraz tego, czego można oczekiwać od bitcoina w maju, ponieważ polityka monetarna nadal się zacieśnia – powiedział Ming. Jego zdaniem potencjalny wzrost o 3,4 proc. byłby najlepszym scenariuszem dla kryptowaluty.

Popularność rośnie

Mimo że rynkowi kryptowalut koniuktura ostatnio nie sprzyja, to nie przeszkadza to w coraz większej akceptacji tokenów jako środków płatności. Popularność bitcoina w USA rośnie, a coraz więcej osób używa go do kupowania towarów i usług. Trend ten jest napędzany przez wiele czynników. Jednym z najbardziej znaczących przykładów rosnącej popularności bitcoina w USA jest jego wykorzystanie przez sklep internetowy Overstock.com. Overstock był jedną z pierwszych dużych firm, które zaakceptowały bitcoina jako formę płatności i od tego czasu odnotował znaczny wzrost sprzedaży klientom płacącym kryptowalutą.

Wzrost popularności obrazuje także rosnąca liczba bankomatów bitcoinowych. Maszyny te pozwalają użytkownikom łatwo i wygodnie kupować bitcoiny za gotówkę i stają się coraz bardziej popularne w miastach w całym kraju. Rosnąca świadomość bitcoina wśród ogółu społeczeństwa również odgrywa dużą rolę w jego popularności. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do rosnącego trendu wykorzystania bitcoinów w USA i jest prawdopodobne, że trend ten utrzyma się w przyszłości.

Z danych Insider Intelligence wynika, że w tym roku 3,6 mln dorosłych Amerykanów użyje kryptowaluty w celu płatności za dobra czy usługi, co stanowi wzrost o 68,6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ponadto liczba dorosłych Amerykanów posiadających co najmniej jedną kryptowalutę wzrośnie o 19 proc., do 33,7 mln, co odpowiada 12,8 proc. populacji.

Nie chodzi jednak o same Stany Zjednoczone. Płatności za pomocą kryptowalut po raz pierwszy przekroczą w tym roku globalną wartość 10 mld USD, co oznacza wzrost o ponad 70 proc. od 2021 r. – wynika z danych Insider Intelligence. Do końca 2023 r. wartość transakcji wzrośnie o kolejnych 55,4 proc., przekraczając 16 mld USD.

Kryptowaluty
Bankomaty bitcoinowe żerują na klientach?
Kryptowaluty
Wielka kryptomanipulacja, czy legalna strategia? Sprawa za 110 milionów dolarów
Kryptowaluty
Halving bitcoina może rozczarować inwestorów
Kryptowaluty
Halving zada górnikom bitcoina cios o wartości 10 mld dolarów
Kryptowaluty
Bitcoin odbił się po nurkowaniu. Kryptowaluty w niezwykłej sytuacji
Kryptowaluty
Bitcoin przed halvingiem