Analitycy coraz częściej wskazują na korelację notowań głównej kryptowaluty z amerykańskim rynkiem akcji i indeksem S&P 500, która zauważalna jest szczególnie w ostatnich miesiącach. Przypomnijmy, że pogorszenie nastrojów na rynkach akcji było związane z bardziej jastrzębimi sygnałami z Fedu. W ostatnich dniach stało się jednak jasne, że w marcu zapewne nie dojdzie do podwyżki o 50 pkt baz, co przełożyło się na odreagowanie indeksów akcji. Podobnie notowania poprawił bitcoin.
Rynek funduszy typu ETF poszerza się o kolejne produkty związane z kryptowalutami. Na początku lutego firma Grayscale Investments ogłosiła uruchomienie swojego pierwszego ETF-a pod nazwą Grayscale Future of Finance ETF. Będzie to pierwszy fundusz mający za zadanie naśladowanie indeksu Bloomberg Grayscale Future of Finance Index.
– Jesteśmy dumni, że możemy ogłosić start naszego pierwszego ETF-a we współpracy z Bloombergiem, podejmując się tej strategicznej ekspansji naszego biznesu. Produkt ten czerpie z naszych historycznie mocnych stron – zapowiedział w komunikacie Michael Sonnenshein, prezes Grayscale Investments. – Jednocześnie rozpoczyna się kolejny etap naszej ewolucji jako zarządzającego aktywami, który pomaga inwestorom budować portfele zdolne przetrwać próbę czasu – dodał Sonnenshein.
Jak czytamy, fundusz GFOF został zbudowany w oparciu o tezę, że gospodarka cyfrowa pobudzi globalny handel, zwiększy wydajność rynku i zapewni dostęp do nowej puli kapitału, jednocześnie zmniejszając potrzebę kosztownych i uciążliwych pośredników.
– Cieszymy się, że możemy współpracować z Grayscale, rozwijającym zaangażowanie w innowacyjne produkty, w które można inwestować, i wierzymy, że Bloomberg zbudował najlepszy w swojej klasie benchmark dla rynku – dodał Dave Gedeon, szef indeksów różnych klas aktywów Bloomberga.
Indeks Bloomberg Grayscale Future of Finance obejmuje spółki reprezentujące trzy filary tzw. przyszłości finansowej. Jednym z nich są zarządzający aktywami, giełdy, domy maklerskie i zarządzający majątkiem zaangażowanym we wspieranie gospodarki cyfrowej. Drugi to rozwiązania technologiczne, czyli organizacje dostarczające technologię rozwijającą gospodarkę cyfrową. Trzecim filarem jest infrastruktura zasobów cyfrowych, czyli firmy bezpośrednio zaangażowane m.in. w wydobycie kryptowalut.