Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
2 zdjęcia
ZobaczW ostatnim czasie górne ramię formacji trójkąta było na poziomie 10 400 USD, a dolne przy 9400 USD. Ta ostatnia bariera została z impetem pokonana we wtorek. Na wykresie pojawiła się dzienna, spadkowa świeca z dużym korpusem (czarne marubozu), zwiększająca wiarygodność wybicia. Notowania zeszły w rejon 8400 USD, gdzie znajduje się 200-sesyjna średnia krocząca. Do czwartkowego popołudnia wsparcia działało. Jeśli pęknie, kolejna kumulacja poziomów obronnych znajduje się przy 7500 USD.
We wtorkowe popołudnie kurs najbardziej popularnej kryptowaluty spadł z 9400 USD do 8600 USD, a na giełdzie BitStamp sięgał nawet 8000 USD. Tak nisko bitcoin nie był wyceniany od czerwca. W jego ślady poszła niemal cała „kryptowalutowa brać". Tylko w środę ethereum taniało nawet o 20 proc. do 156 USD, XRP o 15 proc. do 0,22 USD, litecoin o 14 proc. do 56 USD, a EOS nawet o 30 proc. do 2,5 USD. Kapitalizacja całego rynku w ciągu jednej doby stopniała z 251 mld USD do 222 mld USD.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Udział bitcoina w całkowitej wartości rynkowej kryptoaktywów wzrósł w tym roku o 9 p. proc. do 64 proc., co jest najwyższym wynikiem od stycznia 2021 r. A indeks MarketVector, śledzący dolną połowę 100 największych aktywów cyfrowych, spadł o około 50 proc.
Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Dokument, który teraz trafi do Sejmu, ma implementować unijne rozporządzenie MiCA, jednak zdaniem wielu ekspertów wciąż pomija kluczowe postulaty branży kryptowalut.
18,4 proc. Polaków inwestuje w kryptowaluty – wynika z najnowszego raportu platformy Ari10. – Ponad 18 proc. to dużo, bo rynek kryptowalut wciąż uchodzi za nowy na tle innych, np. złota czy akcji. Obecnie barierą dla wielu osób, szczególnie starszych wiekiem, jest czarny PR dot. kryptowalut.
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Beta ETF Bitcoin Portfelowego FIZ. Jest to milowy krok do wprowadzenia na GPW pierwszego funduszu ETF na bitcoina.
ETF-y do tej pory kupiły bitcoiny warte około 70 mld USD – mówi Eryk Szmyd, analityk rynków finansowych w XTB. Fundusze od stycznia 2024 r. przejęły około 6,5 proc. całkowitej podaży bitcoina, co może mieć potężny wpływ na przyszłą cenę kryptowaluty.
Niektóre najnowsze poprawki do projektu ustawy o stablecoinach, Genius Act, która ma zostać poddana pod głosowanie w Senacie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, odnoszą się do potencjalnych konfliktów interesów w amerykańskim Departamencie Skarbu.