Problemy z przewidywalnością

Najlepszą obroną przed nieprzewidywalnością na rynkach zdaje się być zdywersyfikowany portfel różnych aktywów, z buforem gotówkowym służącym do reakcji w m...

Na ile rozpoczęta przez Rosję wojna wpływa na rynki?

WIG20 testuje przed- i pocovidowe poziomy, a sytuacja zależy i od wiadomości z Ukrainy, i od polityki banków centralnych.

Ceny surowców galopują

Gospodarka światowa składa się z licznych powiązań i nie powinno się analizować jednego rynku w oderwaniu od reszty.

Skąd te oczekiwania?

Lockdowny w Chinach, mogące w kolejnych tygodniach przybrać na sile, negatywnie wpływają na notowania ropy, co chwilowo wspiera rynek.

Rentowności rosną na całym świecie

Polskie dziesięcioletnie papiery rządowe od końca lutego straciły 132 pkt baz. i są najsłabiej zachowującymi się obligacjami na świecie.

Poszukiwanie rynkowej siły

Obserwowane od kilku tygodni odbicie nie jest trudne do uzasadnienia. Przede wszystkim stała za nim stara jak świat strategia kupna na dołkach.

Pogoda dla zuchwałych

Końcówka marca i początek kwietnia zapowiada się jako kluczowy okres w wielu płaszczyznach ogniskujących się na rynku kapitałowym.

WIG20 ugrzązł pod poziomem oporu

Ostatnie wzrosty cen akcji spowodowały powrót nastrojów inwestorów indywidualnych zarówno w USA, jak i w Polsce do neutralnych poziomów.

Łapanie spadającego obligacyjnego noża

Inwestorzy wydają się być nieprzyzwyczajeni do możliwości długotrwałej bessy na rynku obligacji, który w ostatnich dekadach trwał niemalże w permanentnej h...

Kiedy koniec hossy?

Szef Fedu ogłosił, że jeżeli będzie to konieczne, Fed nie zawaha się przyspieszyć tempa zacieśniania polityki monetarnej.

Bund najwyżej od ponad trzech lat

Pomimo wyczekującej postawy EBC inwestorzy na rynku dyskontują przyszłe zacieśnienie pieniężne w Europie, co skutkuje wzrostem rentowności papierów skarbow...

Umarł król, niech żyje król

Po zdyskontowaniu pakietu możliwych skutków konfliktu rynki akcji rozpoczęły nadrabianie strat wynikających z „wojennych" spadków.

Sygnał z rynku surowców?

Póki konflikt dotyczy tylko Ukrainy, a rynek zdyskontował już ewentualne odpisy aktywów spółek i spowolnienie rozwoju, z nadzieją może podchodzić do kolejn...

WIG20 znalazł się na bardzo silnym oporze

WIG20 znalazł się w czwartek na poziomie z dnia poprzedzającego początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę, czyli 23 lutego.

Gaz – nowa szansa dla świata

Europa w średnim i długim terminie będzie próbowała uniezależniać się od dostaw rosyjskich surowców energetycznych.

Cisza przed burzą

W przypadku przedłużenia działania tzw. tarczy antyinflacyjnej do końca roku szczyt inflacji zostałby przeniesiony na I kwartał 2023 r.

Wszystko po 5?

Czynnikiem osłabiającym polską walutę oraz dług może być środowa decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej o podniesieniu stóp.

Stagflacja po raz (nie) pierwszy

Przed inwestorami, w szczególności tymi o wysokiej awersji do ryzyka, szereg trudnych decyzji.

Hossa surowców i słabość obligacji

Z bardzo gołębiego przekazu RPP gwałtownie przeszła w mocno jastrzębią retorykę, co komplikuje życie inwestorom.

Co znaczył środowy skok DAX-a w górę?

Niemiecki indeks giełdowy DAX wzrósł w środę o 7,9 proc., najsilniej od 24 marca 2020 r. To początek hossy czy wręcz przeciwnie – bessy?