Gdzie jest światełko nadziei

Scenariusz, w którym za kilka miesięcy rynki zaczną antycypować zmianę polityki monetarnej, wydaje się prawdopodobny. Ale równie dobrze może być złudny.

Fed i SNB podnoszą stopy => bessa na rynku akcji

Subiektywny Punkt Widzenia: widzę ryzyko dołka na indeksie WIG20 w rejonie 1350–1300 pkt na przełomie 2022/2023 lub na początku 2023 r.

Houston, mamy problem

Kiedy i na jakim etapie zakończy się lawina zdarzeń zapoczątkowana wysoką inflacją i działaniami banków centralnych?

Co dalej po decyzji Fedu?

Od tego, jakie decyzje podejmie Rezerwa Federalna, będą zależały nastroje na rynkach finansowych. Fed ma twardy orzech do zgryzienia.

Jastrząb nadleciał

Zmienność będzie prawdopodobnie w tym tygodniu podwyższona ze względu na oczekiwaną decyzję Rezerwy Federalnej w środę.

Rynkowa interpretacja

W perspektywie obserwowanych zmian na rynkach bazowych ciekawe wydaje się zachowanie krajowego rynku akcji, który od ubiegłego wtorku antycypował słabe ryn...

Gaming – to se nie vrati?

W przypadku CD Projektu głównym problemem jest to, że kolejny „Wiedźmin" pojawi się za kilka lat, a do tego czasu nie widać niczego, co uzasadniałoby wysok...

EBC podniesie stopy procentowe w lipcu

Polski rynek akcji ostatnich podwyżek stóp procentowych przez RPP nie przyjął zbyt dobrze. Indeks WIG20 w ostatnich dniach był najsłabszym wśród głównych w...

Niepotrzebny sektor?

Już pojawiają się problemy z dostępnością surowców niezbędnych w produkcji baterii, takich jak lit i kobalt, mimo że udział aut EV w rynku jest na razie re...

Łagodzenie chińskiego ryzyka

Niektóre części rynku mogą wydawać się tanie, jednak zgromadzone ryzyko sprawia, że należy do nich podchodzić z rezerwą.

Mocne dane, jastrzębia Rada?

Przyspieszająca inflacja bazowa i presja płacowa mogą sugerować potrzebę większego zacieśnienia polityki monetarnej przez RPP.

Im gorzej teraz, tym lepiej w przyszłości

W ostatnim czasie możemy obserwować kilka ciekawych trendów na rynkach akcji, w szczególności patrząc na rynek amerykański.

Między surowcami a obligacjami = gotówka

Ostatecznie co do akcji, jak i obligacji w ujęciu globalnym kluczowe będzie posiedzenie Fedu zaplanowane na 15 czerwca br.

WIG20 jak w lipcu 2018 roku?

Skrajny pesymizm inwestorów ankietowanych przez SII osiągnął poziom widziany wcześniej jedynie przez pół roku, od końca czerwca 2018 r.

Deglobalizacja i jej konsekwencje

Poza akcjami i obligacjami warto postawić na nieco inne klasy aktywów, szczególnie te, które lepiej sobie radzą w środowisku wyższej inflacji.

Ropa na wagę złota

Po trwających kilka tygodni rozmowach na temat wprowadzenia embarga na rosyjską ropę Unia Europejska osiągnęła kompromis.

Majowe umocnienie złotego i co dalej?

Kontynuacja trendu umocnienia złotego może być wyzwaniem. W maju krajowa waluta zyskała ponad 4 proc. do USD i ponad 2 proc. do euro.

Gdy bessa rynkowa trafia pod strzechy

Trudno obecnie wykluczyć scenariusz kilkutygodniowego rynkowego odbicia, obecnie nieco większy niż kontynuacja spadków.

Trend opodatkowywania „nadzwyczajnych zysków”

Wojna i konieczność subsydiowania cen paliw i energii (poprawia notowania partii rządzącej) wymagają dodatkowych środków.

Rentowność za oceanem się stabilizuje

Skąd wzięło się tak dobre ostatnio zachowanie obligacji w trakcie trwającego zacieśniania monetarnego w Stanach Zjednoczonych?