Czy sezon wyników będzie wsparciem dla Wall Street?

Publikacje wyników spółek w USA nabierają rozpędu i chwilowo przykrywają inne tematy, które nadawały kierunek notowaniom.

WIG20: kierunek 2200 punktów

WIG20 rośnie 4. kolejny miesiąc. W tym w październiku i listopadzie „wykręcił” dwucyfrowe stopy zwrotu, po raz pierwszy od wiosny 2009 r.

Recesja? Nie na giełdzie

Ciężko jest stwierdzić, jaka jest konkretnie przyczyna tego, że od połowy października GPW tak wyraźnie dystansuje rynki rozwinięte.

Rynkowy galimatias na początku 2023 roku

Miniony tydzień przyniósł wyhamowanie wcześniejszych zwyżek zarówno na rynkach bazowych, jak i krajowym podwórku. Przyczyn jest kilka.

Czwarty najwyższy w historii odczyt INI SII

Optymistów odnośnie do polskiego rynku akcji było w tym tygodniu wśród inwestorów aż 65,8 proc., a pesymistów tylko 15,5 proc.

Lekka zima zbiła ceny. Za rok może być gorzej.

Europa musi rozwiązać strukturalne przyczyny kryzysu energetycznego. Inaczej wrócą wszystkie ryzyka, których obawiano się przed tą zimą.

Hossa długu w krajach rozwiniętych

Globalny rynek długu wszedł w nowym rok z optymizmem. Rentowności obligacji skarbowych w strefie euro i za oceanem są niższe niż w końcu grudnia.

Wzrost rentowności to dobry moment na zakupy

Wyższe odczyty krajowej inflacji czy decyzje głównych banków centralnych mogą sprawić, że notowania polskich obligacji skarbowych będą w najbliższym czasie...

Subiektywny punkt widzenia: USD wyznaczy kierunek

Na razie początek roku na GPW jest dla inwestorów mających długie pozycje bardzo udany, a WIG20 od dołka z października 2022 r. zyskał ok. 45 proc.

Zimowa odwilż na giełdach

Koniec roku przyniósł wyraźny odwrót zimy, dość wspomnieć, że początek 2023 r. przywitał nas raczej wiosennymi temperaturami.

Wsród inwestorów najwięcej optymistów od sześciu lat

W czwartek saldo optymistów i pesymistów w badaniu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych osiągnęło poziom +43,4 pkt proc.

Inflacja i sezon wyników

Dane o inflacji w USA i wyniki spółek to dwa główne czynniki, które od teraz aż do końca stycznia będą kształtować nastroje na rynkach akcji.

Kiedy przebudzenie USA i technologii?

Początek stycznia wygląda niemal na kalkę otoczenia inwestycyjnego, które obserwowaliśmy w IV kwartale ubiegłego roku.

Na GPW czas na odmianę po fatalnym 2022 roku

W pierwszych dniach stycznia z wykresu WIG20 popłynął mocny popytowy sygnał. Najpierw otworzył drogę do 1900 pkt, a później do 2000 pkt i być może wyżej.

Wojna, ceny gazu i rynek kapitałowy

Wyjątkowa ciepła na razie zima w Europie była jednym z kluczowych czynników powodującym takie, a nie inne, zachowanie cen instrumentów.

Rok 2022 za nami, na co patrzeć w 2023 roku?

Sektor energetyczny, odznaczający się obecnie wysokimi stopami dywidend wspieranymi wysokimi przepływami pieniężnymi, może być jednym ze sposobów na utrzym...

Maraton prognoz czas zacząć

Pierwszy tydzień roku jest zawsze okresem podsumowań, ale także czasem, w którym obserwatorzy próbują stawiać prognozy na nadchodzące miesiące.

Gdy rentowności rosną, gospodarstwa domowe i zagranica kupują

Według ostatnich danych największym nabywcą rządowych papierów dłużnych w ubiegłym roku były gospodarstwa domowe.

Subiektywny Punkt Widzenia: Nie walcz z Fedem?

Od 15 września 2008 r. to nie cykl podwyżek i obniżek stóp wyznacza rytm na rynkach, ale zwiększanie lub zmniejszanie sumy bilansowej Fed.

To nie był rok rynkowej aberracji

Potężny atak zimy w USA sprawił, że św. Mikołaj pomimo szczerych chęci nie był w stanie przebić się przez śnieżne zaspy i worek z prezentami nie został otw...