W tydzień po kolejnej podwyżce stóp procentowych przez EBC w czwartek podniosły wysokość swych stóp cztery inne banki centralne. Narodowy Bank Szwajcarii ogłosił podwyżkę o 0,25 pkt proc., do poziomu 1,75 proc. Bank Anglii zaskoczył, podnosząc stopę nie o 0,25 proc., jak tego oczekiwano, lecz o 0,5 pkt proc., do najwyższego od 2008 r. poziomu 5 proc. Zapewne wpływ na to miał fakt, że roczna dynamika CPI w Wielkiej Brytanii pozostała w maju na poziomie z kwietnia (8,7 proc.), a roczna dynamika wskaźnika inflacji bazowej osiągnęła najwyższy poziom w historii (7,1 proc.). Zaskoczył również bank centralny Norwegii, podwyższając swoją podstawową stopę procentową silniej, niż tego oczekiwano, bo o 0,5 proc., do poziomu 3,75 proc. To najwyższy poziom od końca 2008 r.
Ekonomiści spodziewali się, że po wyborach w Turcji stopy w tym kraju zostaną podniesione z najniższego od 2020 r. poziomu 8,5 proc. do 21 proc. Skala podwyżki była mniejsza – do 15 proc. W maju roczna dynamika CPI w Turcji wynosiła 39,59 proc. Kursy euro i amerykańskiego dolara względem tureckiej liry reagowały na to ponad 3-proc. wzrostem, do poziomów kolejnych historycznych rekordów.
Od końca 2020 r. bank centralny Chin obniża wysokość rocznej stopy pożyczkowej. W tym tygodniu doszło do kolejnej – pierwszej od sierpnia ub.r. – obniżki. Stopa ta wynosi obecnie 3,55 proc. i jest najniższa w historii.
Sporą paczkę danych podał w tym tygodniu GUS. W maju produkcja przemysłowa spadła o 3,2 proc., produkcja budowlano-montażowa o 0,7 proc. r./r., realna sprzedaż detaliczna o 6,8 proc. r./r. Roczna dynamika wskaźnika inflacji bazowej (bez cen żywności i energii) spadła w maju w Polsce drugi raz z rzędu, do 11,5 proc. W marcu osiągnęła najwyższy od 1998 r. poziom 12,3 proc. Nadal silnie spadała roczna dynamika PPI (3,1 proc. – najmniej od lutego 2021 r.). Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło r./r. o 0,4 proc. Roczna dynamika płac wzrosła z 12,1 proc. w kwietniu do 12,2 proc.
Nadal swoją mocą imponował polski złoty: kurs USD/PLN dotarł do przedwojennych poziomów z lutego ub.r., EUR/PLN był najniżej od grudnia 2020 r., a do najniższego poziomu od czerwca ub.r. spadł kurs szwajcarskiego franka.