Dynamiczny powrót awersji do ryzyka

Cofnięcie indeksów rynków kapitałowych i spadek rentowności obligacji zdają się obrazować odwrót od ryzykownych aktywów.

Determinacja EBC. Inflacja musi wrócić do celu

Kontrakty FRA wyceniają pierwsze obniżki stóp procentowych w strefie euro najwcześniej w drugim kwartale przyszłego roku.

Nowe minima cen palladu, pszenicy i gazu ziemnego w Europie

Zarówno w przypadku palladu, jak i pszenicy można spekulować, że Rosji po prostu kończą się pieniądze i wyprzedaje to, co może.

Znikająca dezinflacja

W scenariuszu uporczywości inflacji w Europie i Stanach Zjednoczonych także w Polsce tempo wzrostu cen zapewne szybko by nie opadało.

Statystyki po stronie byków

Początek roku na rynkach pokazał, że czeka nas niezwykle ciekawy, ale też bogaty w zmienność, okres na rynkach kapitałowych.

Niepewność duża, ale wykresy nie kłamią

Na części wykresów trudno dostrzec strach przed wolniejszym procesem dezinflacji czy wydłużonym okresem utrzymywania wyższych stóp procentowych, czym teraz...

Strategie, dywidendy i podatki

Największy inwestor na GPW, czyli Skarb Państwa, najwy- raźniej chce być w centrum zainteresowania. Tym razem w kwestii podatkowej.

Powrót do fundamentów

Patrząc na zachowanie indeksów, trudno nie mieć wrażenia, że skończył się noworoczny karnawał i rynki zwróciły uwagę na fundamenty.

Akcje spółek węglowych tanieją po zapowiedzi rządu

Rząd Mateusza Morawieckiego jeszcze w tym miesiącu ma przedstawić projekt opodatko- wania „nadmiarowych zysków” Orlenu i spółek węglowych.

Co nam przyniesie Rezerwa Federalna?

Gdy tylko pojawią się sygnały sugerujące faktycznie możliwą pauzę Fedu, trzeba – jak pokazał styczeń – przyglądać się spółkom wzrostowym.

Jak bardzo jastrzębi Fed może faktycznie być?

Jedną z największych wątpliwości jest ta, czy Wall Street zdyskontowała naprawdę silną rewizję oczekiwań co do dalszej polityki Fedu.

Wysoko, coraz wyżej

Presja inflacyjna w USA powoduje, że rynek musi zrewidować oczekiwania na szybkie zakończenie cyklu zacieśnienia pieniężnego.

Inflacja PCE robi różnicę

Piątkowy odczyt inflacji PCE zdaje się być nieubłagany i jest fundamentalną amunicją do pogorszenia nastrojów na rynku kapitałowym, zarówno obligacji, jak...

Rynki w cieniu geopolityki

Ostatnie deklaracje USA z jednej strony, a Pekinu z drugiej jasno pokazują, że trwająca od 12 miesięcy wojna w dalszym ciągu wpływać będzie na rynki, w szc...

Gorzka dla GPW rocznica początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę

W ciągu minionych 12 miesięcy WIG20 radził sobie raczej słabo na tle głównych indeksów większości innych rynków akcji. Jednak trudno byłoby dowieść, czy wo...

W jakim momencie cyklu jesteśmy?

Dobra teoria w praktyce może być bardzo trudna, o ile w ogóle możliwa do realizacji. Dobrze to obrazuje dzisiejszy stan niepewności na rynkach.

Rynek akcji nie składa broni

Lutowa seria solidnych danych z amerykańskiej gospodarki zmniejszyła wiarę rynku w scenariusz głębokiej recesji w Stanach Zjednoczonych.

Został miesiąc do posiedzenia Fedu

Na razie to, co wydarzyło się w lutym, należy traktować jako zwykłą korektę w trendzie wzrostowym na giełdach i korektę osłabienia dolara.

Frankowicze na drodze do triumfu

Polski sektor bankowy operacyjnie przeżywa dobry okres dzięki wysokim stopom, chociaż odczuwa mocniej zastój na rynku kredytowym.

Ignorowanie oznak ryzyka

Ostatni powrót inwestorów do ryzyka przywodzi w pamięci dość spokojne czasy, gdy rynki i gospodarki beztrosko rosły.