Prognozy przewidywały spadek, jednak okazał się on większy niż się spodziewano. Sektor usług jest bardzo ważny dla amerykańskiej gospodarki, ponieważ stanowi większą jej cześć. Dziś poznamy raport o PKB z Eurolandu, który jednak nie powinien mieć większego wpływu na rynek. Istotną daną w dniu dzisiejszym będzie informacja o zamówieniach fabrycznych w USA. Przewiduje się, iż spadnie ona do (-2,5)%. Poprzednia wartość to 2,4%. Tak znacząca obniżka wraz z malejącym indeksem ISM może świadczyć o chwilowym spowolnieniu. Potwierdzają to również ostatnie odczyty PKB. Giełda w Nowym Jorku straciła na wartości. Inwestorzy zaczynają się obawiać o przyszłe wyniki spółek. Indeks Dow Jones stracił na wartości (-0,53)% osiągając wartość 12050,41 pkt. Taki przebieg sesji był podyktowany odczytem wspomnianego indeksu ISM. Ropa w ostatnich dniach spadła poniżej 61 dolarów za baryłkę.

Złoto zyskało na wartości z poziomu 632,25 do 644,15 usd/oz. W przypadku utrzymania cen powyżej 630 usd może doprowadzić to do ponownego osłabienia dolara amerykańskiego. W związku z tym inwestorzy oczekują powrotu deprecjacji tej waluty.

RYNEK KRAJOWY

Złoty w ślad za rynkami światowymi nieznacznie zyskał na wartości. W stosunku do dolara amerykańskiego polska waluta umocniła się z poziomu 2,9903 do 2,9756. W relacji do euro było to odpowiednio 3,9132 i 3,9060. Ten niewielki zakres zmian wynika z ograniczonej zmienności na krosach światowych. Pomimo spadków na Giełdzie Papierów Wartościowych złoty pozostaje dość stabilny, co może świadczyć o strukturze podaży. Indeks WIG20 stracił na wartości (-1,93)% i zamknął się na poziomie 3179,47 pkt. W pierwszej części przeważała podaż ze względu na zamknięcia rynków światowych. W drugiej części sesji pojawił się popyt, lub tzw. cofnięcie podaży. Wynikać z tego może, iż ostatnia przecena jest spowodowana czynnikami wewnętrznymi. W przypadku realizacji zysków przez inwestorów zagranicznych kurs naszej waluty mógłby poważnie ucierpieć. Ministerstwo Finansów wykazało chęć obniżenia akcyzy o połowę na 100% biokomponenty. Nie zmieniło jednak zdania co do stawki akcyzy na paliwa zawierające dodatki bio. Oczywiście każda obniżka akcyzy na paliwa lub jakikolwiek ich składnik powinna wpływać na ostateczną cenę paliwa, a co za tym idzie poziom inflacji. Jedyne pytanie nasuwające się to kwestia, czym zostanie pokryty deficyt budżetowy.