Dane te potwierdziły istniejącą presję inflacyjną w strefie euro. Taki wzrost może sugerować podwyżkę stóp procentowych przez ECB, pomimo tego, że inwestorzy spodziewają się pozostawienia ich na niezmienionym poziomie. Bank Kanady obniżył dziś niespodziewanie stopy procentowe o 25 punktów bazowych do 4,25%. Może to sugerować, iż kraj ten zaczyna obawiać się spowolnienia. Gospodarka kanadyjska jest uzależniona w znacznym stopniu od USA. Podobny ruch mógłby wykonać też Fed. Oczywiście wpłynęłoby to na kurs waluty amerykańskiej na świecie. We wtorek nie poznaliśmy żadnych danych makroekonomicznych z USA.
Złoto dziś zyskiwało na wartości. Metal ten osiągnął swoje maksimum na poziomie 799,62 usd/oz. Zachowanie takie potwierdzało deprecjację dolara.
RYNEK KRAJOWY
Wspólna waluta w stosunku do złotego pozostawała stabilna w przedziale 3,60-3,62. Dolar w pierwszej części sesji umocnił się, po czym zaczął tracić na wartości. Jego minimum wyniosło dziś 2,4488, a maksimum 2,4693. Na rynku można zauważyć wyczekiwanie inwestorów na decyzję w sprawie stóp procentowych. Bardzo ważna dla Polski będzie decyzja Komisji Europejskiej w sprawie naszych ulgowych stawek VAT na niektóre produkty. Oczywiście wzrost stawek wpłynąłby na ceny, zwłaszcza nieruchomości. Jednak biorąc pod uwagę sytuację na rynku developerskim możliwe jest pozostanie cen na dotychczasowym poziomie. Wiąże się to z ograniczoną wielkością popytu dzięki podwyżce stóp procentowych ograniczającą zdolność kredytową. Oczywiście podwyżka VAT może wpłynąć również na ograniczenie konsumpcji. Giełda w Warszawie zyskiwała na wartości, indeks WIG20 wzrósł prawie o 0,5%.
Maciej Kowal