ECM SA: Zmienne nastroje wokół dolara

RYNEK MIĘDZYNARODOWY Po raz kolejny handel w Azji przebiegał w spokojnej atmosferze. Kurs wspólnej waluty w stosunku do dolara pozostał w konsolidacji pomiędzy 1,4738 a 1,4768. Bardzo ciekawe są przewidywania ekspertów, co do zachowania się w przyszłości cen żywności. Szacują oni, iż zmiany klimatyczne i potrzeby ludności w Chinach oraz Indiach wpłyną na wzrost cen. W związku z tym można oczekiwać, iż inflacja będzie rosła we wszystkich krajach.

Publikacja: 05.12.2007 08:04

Wpłynie to z pewnością na poziom stóp procentowych, a co za tym idzie na zdolność kredytową jak również możliwości obsługi już zaciągniętych kredytów. Dzisiaj poznamy indeks PMI sektora usług w krajach Unii. W Eurolandzie prognozuje się 53,7 pkt przy poprzednim poziomie 55,8. Potwierdzenie tych informacji oznaczałoby spowolnienie w tym sektorze. Szacuje się, iż sprzedaż detaliczna spadnie do 1,3% r/r z 1,6. Ważnymi danymi makroekonomicznymi dzisiaj będą informacje z USA. Poznamy raport Challengera o planowanych zwolnieniach. Poprzednia wartość to 63,1 tys. Raport ADP o zmianie zatrudnienia jest prognozowany na poziomie 55 tys. przy poprzednich 106. Łącząc te przewidywania z poprzednimi danymi z rynku pracy nie należy oczekiwać wzrostu zatrudnienia. Wskazywać to może na zbliżający się okres spowolnienia gospodarki. Indeks ISM sektora usług szacuje się na 55 pkt przy poprzednich 55,8. Na Wall Street indeksy zakończyły dzień na minusie. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 13248,73 pkt tj. (-0,49)%. Przeceniono walory banków. Powodem było obniżenie rekomendacji dla instytucji finansowych ze względu na zawirowania na rynku kredytów hipotecznych.

Złoto od wczoraj nieznacznie zyskało na wartości. Metal ten osiągnął swoje maksimum na poziomie 806,50 usd/oz. Dalszy wzrost mógłby wpłynąć na notowania waluty amerykańskiej.

O godzinie 08.18 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,4742 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: wczorajszy atak byków na wskazywany opór w rejonie figury 1,4700 okazał się skuteczny. W konsekwencji notowania wygenerowały lokalne ekstremum na poziomie 1,4769 - kolejne miejsce charakterystyczne. Poranne godziny przyniosły próbę odreagowania i powrotu w niższe rejony cen. Szybka zmienność na wskaźnikach intraday w kierunku południowym nie pozwala wykluczyć jednak kolejnej próby zwiększonej aktywności zwolenników słabszego dolara (najprawdopodobniej w drugiej części dzisiejszej sesji). Najbliższe wsparcie wyrysować można aktualnie na rejon figury 1,4700, kluczowe natomiast umiejscowione jest pomiędzy poziomami 1,4620 - 1,4650, opór określony jest poprzez okolice 1,4770 oraz rejon figury 1,4800.

RYNEK KRAJOWY

Złoty w trakcie godzin handlu nocnego ponownie zyskał na wartości. Dolar w stosunku do naszej waluty osiągnął swoje minimum na poziomie 2,4400, a euro 3,6018. Taka sytuacja nie zmienia faktu pozostawania złotego w konsolidacji od kilku dni. Dla nas bardzo ważna była wczorajsza decyzja Komisji Europejskiej dotycząca stawek VAT. Ministrowie Finansów uzgodnili, iż możemy pozostawić preferencyjne stawki podatku dodanego do 2010 roku. Oczywiście wpłynie to na poziom cen m.in. produktów spożywczych. Dzisiaj poznamy wyniki przetargu obligacji dwuletnich. Być może podobnie jak w przypadku bonów, popyt nie będzie taki duży jak kiedyś. Może to oznaczać, iż naszymi papierami skarbowymi zainteresowane są w większości krajowe instytucje finansowe. Giełda w Warszawie zyskała nieznacznie na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 3530,44 pkt tj. 0,41%.

O godzinie 08.28 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,6109, a za dolara 2,4484 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: nadal zmienia się w bardzo ograniczonym zakresie. Na rynku pary EUR/PLN w dalszym ciągu broni się silnie zarysowane wsparcie w rejonie figury 3,6000. Wczorajszy szczyt wygenerowany został na poziomie 3,6200. Nie doszło w związku z tym do zasygnalizowania większego potencjału wzrostowego poprzez trwałe wyjście powyżej poniedziałkowego szczytu 3,6220. Biorąc pod uwagę aktualny obraz wskaźników intraday widać, że to najbliższe godziny będą decydowały o utrzymaniu bądź też złamaniu figury 3,6000. Najbliższy opór, a jednocześnie sygnalną większych zmian w kierunku północnym wyrysować można na rejon 3,6220. Na rynku pary USD/PLN z kolei silne wsparcie to rejon 2,4400. Tutaj również widać silne ścieranie się sił popytu i podaży. Biorąc po uwagę obraz wskaźników intraday widać możliwość naruszenia tego miejsca charakterystycznego - powinno mieć to jednak charakter krótkotrwały. Najbliższy opór znajduje się aktualnie w rejonie ceny 2,4630. Wyznacznikami zmiany kierunku pozostają poziomy brzegowe: 2,4400 i 2,5200.

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki

Część makroekonomiczna: Maciej Kowal

Euro Consulting & Management S.A.

Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Euro Consulting & Management S. A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody Euro Consulting & Management S. A.. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej.

Komentarze
Wakacyjne uspokojenie
Komentarze
Popyt dopisuje
Komentarze
Inwestorzy nadal dopisują
Komentarze
Bitcoin z rekordami
Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem