TMS Brokers SA: Komentarz popołudniowy

Spadek awersji do ryzyka osłabia dolara Ostatnia sesja tego tygodnia nie przyniosła znacznych zwrotów w notowaniach walut. Złoty kontynuował zwyżkę, a notowania EUR/USD konsolidowały w przedziale 1,4600-1,4670. Mimo dobrych danych z USA popyt na dolara był słaby. Stopa bezrobocia w USA w listopadzie wyniosła 4,7 proc., wobec 4,7 proc. w październiku. Oczekiwano wzrostu tego wskaźnika o 0,1 pkt. proc.

Publikacja: 07.12.2007 16:30

Wynik ten byłby o tyle ważnym i negatywnym rezultatem, że każdorazowy jego wzrost, w kolejnych miesiącach, w sytuacji kiedy istnieją poważne obawy o pogorszenie stanu gospodarki oznacza, że USA są na prostej drodze ku recesji. Skoro wskaźnik bezrobocia w obecnej sytuacji nie rośnie, zatem widmo recesji lub raczej stagnacji oddala się w czasie. Korzystnie wyglądają również dane o liczbie nowych miejsc pracy utworzonych w sektorze pozarolniczym. W listopadzie ich liczba wzrosła o 94 tyś. Oczekiwano, że wzrost wyniesie 90 tyś. Dodatkowo wynik za październik skorygowano do poziomu 170 tyś, wobec wcześniejszych szacunków 166 tyś. To, że dolar nie zareagował na tak korzystne dane tłumaczyć można spadkiem awersji od ryzyka i związaną z tym zjawiskiem deprecjację jena. Wzrost notowań EUR/JPY do poziomu 163,70 przyczynił się do zwyżki kursu EUR/USD w okolice dziennych maksimów.

Ważną publikacja był również odczyt wskaźnika optymizmu konsumentów. Indeks ten opracowany przez Uniwersytet Michigan, spadł w grudniu do 74,5 pkt. z 76,1 pkt. na koniec listopada. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 75 pkt.

Prawdopodobnie aż do decyzji FED kurs EUR/USD pozostanie w szerokim przedziale wahań. Górę tego przedziału szacujemy na 1,4750, z dołu ważnym wsparciem będą okolice 1,4550

Sprządził:

Marek Wołos

Departament Doradztwa i Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Komentarze
Wakacyjne uspokojenie
Komentarze
Popyt dopisuje
Komentarze
Inwestorzy nadal dopisują
Komentarze
Bitcoin z rekordami
Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem