Odczyt ten różnił się istotnie od opublikowanego wcześniej raportu ADP o zmianie zatrudnienia. Stopa bezrobocia natomiast pozostała bez zmian. Piątkowy raport zmniejszył oczekiwania na obniżkę stóp procentowych o więcej niż 25pb na grudniowym posiedzeniu. Dane nie były takie złe dla dolara wobec wolniejszego tempa wzrostu gospodarczego i trudnych warunków na rynku kredytowym. W dalszym ciągu jednak obserwowany jest spadek zaufania konsumentów. Oczekujemy, że decyzją FOMC wyklaruje sytuację i będzie pomocna w wyznaczeniu krótkoterminowego kierunku dalszego ruchu na dolarze, podobnie jak i dane makroekonomiczne nadchodzące z gospodarki amerykańskiej w tym tygodniu. Poznamy dane na temat bilansu handlowego, sprzedaży detalicznej a także inflacji PPI i inflacji CPI. Jeśli inflacja i konsumpcja utrzyma się na wysokim poziomie, to dolar może w dalszym ciągu pozostawać mocniejszy.
W tym tygodniu istotne będą również dane dotyczące inflacji PPI z Wielkiej Brytanii a także indeksu koniunktury instytutu ZEW.
EURPLN
W zeszłym tygodniu złoty korzystał i kontynuował umacniania się za sprawą wzrostów na giełdzie, spadku awersji do ryzyka i kontynuacji osłabiania się jena. EURPLN kontynuował w spadki w okolice 3,56 wyznaczoną przez projekcję 141,4% zniesienia fib. Obecnie eurozłoty zbliża się do oporu wyznaczonego przez linię poprowadzoną po ostatnich maksimach. Poziom 3,5860 wyznacza pierwszy poziom, przy którym EURPLN może być sprzedawany. Jednak w dniu ciągu istnieje szansa na ruch korekcyjny w okolice 3,60, jako że część inwestorów może być niechętna do utrzymywania transakcji o zwiększonym ryzyku przed decyzją FOMC w sprawie stóp procentowych. Najprawdopodobniej dziś EURPLN utrzyma się w zakresie 3,56-3,60.
EURUSD