Naszym zdaniem nie będzie to jednak trwałe wybicie i w najbliższych dniach możliwy jest powrót kursu tej pary walutowej do wspomnianego kanału. Taki rozwój wydarzeń paradoksalnie mogłaby wesprzeć ewentualna jutrzejsza decyzja amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku o obniżeniu stóp procentowych w USA o 25 punktów bazowych. Pewna grupa inwestorów wciąż przewiduje, iż obniżka ta będzie bardziej zdecydowana i wyniesie 50 pb. Jeśli oczekiwania ich zostaną zawiedzione, mogą oni przystąpić do zamykania długich pozycji na EUR/USD i przyczynić się tym samym do większego spadku kursu tej pary walutowej. Aby jednak scenariusz ten mógł się zrealizować musi zostać pokonane silne wsparcie umiejscowione na 1,4520. Jeśli zostanie przebite to kolejnym ograniczeniem będzie dopiero poziom 1,43, a po nim 1,41.
Podczas dzisiejszej sesji z Wielkiej Brytanii poznaliśmy dane na temat dynamiki cen produkcji wytworzonej przemysłu w listopadzie (PPI). Osiągnęła ona poziom wyższy od oczekiwań, co przełożyło się umocnienie funta, dzięki czemu odreagował on nieco ostatnie spadki. Dane te sugerują, iż również w strefie euro inflacja PPI w minionym miesiącu mogła osiągnąć dość wysoki poziom, w związku z czym w reakcji na nie na wartości zyskało również euro.
Na rynku krajowym obserwowaliśmy dalsze umocnienie polskiej waluty. Niepowodzenie prób powrotu kursu USD/PLN powyżej poziomu 2,44 przyczyniły się do jego dalszych spadków. O godz. 15.00 wartość dolara wyrażana w złotym wynosiła 2,4270. Obecnie najbliższym ograniczeniem, które może powstrzymać kurs tej pary walutowej od dalszych spadków jest poziom 2,40. Kurs EUR/PLN w ostatnich godzinach kształtował się w pobliżu wartości 3,5750.
Sporządził:
Tomasz Regulski