Decyzję uzasadniono pojawiającymi się symptomami spowolnienia gospodarki. Zmniejszenie wzrostu przy obecnych, rozdmuchanych wydatkach budżetu amerykańskiego, nie pozostanie z pewnością bez wpływu na walutę. Dziś poznamy produkcję przemysłową z Eurolandu. Szacuje się wartość 3,7% r/r, przy poprzedniej wartości 3,5. Jednak pojawiająca się możliwość spowolnienia może zrewidować te prognozy w dół. Dane te nie powinny mieć wpływu na rynek. Z USA poznamy bilans handlu zagranicznego. Oczekuje się wartości (-57) miliardów dolarów, przy poprzednich (-56,45). Biorąc po uwagę notowania waluty amerykańskiej, wskaźnik ten może być na lepszym poziomie. Deficyt budżetowy za listopad prognozuje się na poziomie 75 miliardów dolarów. Ostatnio wartość ta wyniosła 75,6. Wynika z tego, iż w przypadku potwierdzenia tych prognoz deficyt praktycznie pozostanie bez zmian. Taka sytuacja nie jest korzystna, biorąc pod uwagę wspomnianą wcześniej perspektywę. Giełda w Nowym Jorku straciła na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 13432,77 pkt, tj. (-2,14)%. Inwestorzy rozczarowali się skalą obniżki, jak również perspektywami gospodarki.
Złoto zachowywało się podobnie jak waluta. Najpierw straciło na wartości, by potem zyskać. Metal ten ponownie jest notowany powyżej 800 usd/oz. Zachowanie takie potwierdza spadek wartości dolara podczas godzin handlu w Azji.
O godzinie 08.11 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,4688 dolara.
Sytuacja techniczna eurodolara: godziny sesji nocnej pomimo decyzji FOMC nie wniosły zasadniczych zmian. Jedynym novum jest nowy lokalny dołek (1,4637) wygenerowany bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji. Rejon otwarcia dzisiejszej sesji zbliżony do wczorajszego (1,4700) ewidentnie potwierdza fakt, że obniżka o 25 pb już dawno była wliczona w ceny. Widać zatem, że inwestorzy mają problem z jednoznacznym wyznaczeniem kierunku. Poranny układ wskaźników intraday utrzymując aktywny sygnał kupna nie pozostawia już jednak wiele miejsca do dalszych wzrostów. Najbliższy lokalny opór zlokalizowany jest w pobliżu ostatnich szczytów: 1,4750. Miejsce to określić można też jako sygnalną przewagi popytu lub podaży.
RYNEK KRAJOWY