X-TRADE: Eksporterzy radzą sobie pomimo mocnej złotówki

Dane dotyczące rachunku obrotów bieżących za październik mają optymistyczne wybrzmienie, mimo, że deficyt na rachunku przekroczył oczekiwania rynku wzrastając do 1,3 miliarda euro (z 681 milionów we wrześniu). Mniejszy od oczekiwań i znacznie mniejszy niż we wrześniu okazał się jednak deficyt handlowy, który wyniósł 587 mln euro. Za wzrost deficytu na rachunku bieżącym odpowiedzialna jest przede wszystkim niska wartość transferów z zagranicy.

Publikacja: 12.12.2007 14:00

Wyższe niż można było oczekiwać były również dochody nierezydentów (głównie udziały zagranicznych inwestorów w przedsiębiorstwach), jednak najważniejsze, że większość tych zysków zostaje reinwestowana.

Najbardziej pozytywną wiadomością jest jednak dynamika eksportu. Mimo, iż w październiku złoty był silniejszy niż w jakimkolwiek wcześniejszym miesiącu od wstąpienia Polski do UE, a baza roku poprzedniego oddziaływała w sposób negatywny, dynamika eksportu była znacząco wyższa niż we wrześniu. Licząc w euro wyniosła ona 15,7% r/r (8,4% r/r we wrześniu i 13,7% narastająco od początku roku), zaś licząc w złotym 9,9% r/r (3,5% we wrześniu i 10,3% narastająco od początku roku). Wskazuje to na wzrost eksportu nie tylko w ujęciu ilościowym, ale także wartościowym i jest to dobra informacja w perspektywie wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale. Oznacza to również, że eksporterzy mieli spore rezerwy w rachunku ekonomicznym, które pozwoliły im zamortyzować nie tylko umocnienie złotego, ale także wzrost kosztów pracy i surowców.

Nie oznacza to jednak, że nie stoimy przed problemem powiększającej się nierównowagi zewnętrznej. Po pierwsze, pomimo niezłej dynamiki eksportu, import rósł jeszcze szybciej, bo o 17% r/r licząc w euro i o 11% r/r licząc w złotym. Co więcej, warunki handlu w ostatnich tygodniach uległy pogorszeniu, gdyż złoty umocnił się o kolejne 17 groszy wobec dolara oraz 13 groszy wobec euro. Biorąc pod uwagę małą popularność polityki zabezpieczania się przed wahaniami kursów w polskich firmach, takie umocnienie musi odbić się na wynikach eksporterów. W końcu, Polska jako importer kapitału w dłuższym okresie powinna wykazywać nadwyżkę w handlu zagranicznym, która równoważyłaby deficyt w dochodach. W konsekwencji, pozycja "rachunek obrotów bieżących" w dalszym ciągu będzie na liście czynników zwiększających prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych.

Przemysław Kwiecień

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Komentarze
Wakacyjne uspokojenie
Komentarze
Popyt dopisuje
Komentarze
Inwestorzy nadal dopisują
Komentarze
Bitcoin z rekordami
Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem