W skali roku CPI wynosi już 4,3%, zaś inflacja netto 2,3%. Inwestorzy obawiają się, że wzrost inflacji pokrzyżuje plany Zarządowi Rezerwy Federalnej, i ten nie spełni obecnych oczekiwań na dwa kolejne cięcia w pierwszym kwartale 2008r. Zaś scenariusz, w którym kulejącej gospodarce nie można pomóc obniżeniem kosztu pieniądza jest wyjątkowo niekorzystny dla posiadaczy akcji. W sytuacji narastającej presji inflacyjnej, wzrosty na giełdach mogą uratować jedynie dane sugerujące szybszy wzrost gospodarczy. Takiego przełomu z pewnością nie dostarczyły dane dotyczące produkcji przemysłowejw USA, która w minionym miesiącu wzrosła o 0,3% m/m. Było to co prawda więcej niż oczekiwał rynek (0,1% m/m), jednakże jednocześnie skorygowano w dół dane za poprzedni miesiąc.
W nadchodzącym tygodniu kluczowymi będą dane dotyczące rynku nieruchomości w USA, które opublikowane zostaną we wtorek. Inwestorzy oczekują spadku liczby nowych inwestycji mieszkaniowych z 1229 tys. w październiku do 1183 tys. w listopadzie, a także spadku pozwoleń na budowę o 20 tys. do 1150 tys.
W Polsce wydarzeniem tygodnia będzie środowa decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Ostatnie dane wskazują na rosnące prawdopodobieństwo pierwszej grudniowej podwyżki, choć uważamy, iż jest ono marginalnie niższe niż 50%. W tym kontekście ważne będą również dzisiejsze dane dotyczące rynku pracy za miniony miesiąc. Oczekujemy wzrostu wynagrodzeń o 11,5% r/r i zatrudnienia o 5,0% r/r.
Waluty - dolar coraz mocniejszy
Amerykańska waluta jest coraz silniejsza, jednak powody jej umocnienia się zmieniły. Pierwotnie odwrót ze szczytu na EURUSD (na poziomie 1,4965) motywowany był poprawą sentymentu na Wall Street. Tym razem inwestorzy zaczynają brać pod uwagę scenariusz, w którym Fed nie obniży stóp znacząco poniżej poziomu 4%. Tym samym powody, dla których euro miałoby kosztować powyżej 1,50 dolara się dezaktualizują, przynajmniej do czasu kiedy podwyżka stóp przez ECB nie będzie decyzją oczywistą. W piątek kurs EURUSD obniżał się przez cały dzień schodząc z poziomu 1,4650 do nawet 1,4415. Dziś w notowaniach azjatyckich oscylował wokół 1,4430, zaś najbliższe wsparcie to 1,4350.