Komentarz poranny IDMSA

Dolar słabszy po świętach Wraz z zakończeniem świąt Bożego Narodzenia, zakończyła się także siła dolara. Inwestorzy przestali kupować Amerykańską walutę w związku z zapotrzebowaniem na finansowanie na koniec roku. Przy poprawie sytuacji na rynkach pieniężnych i informacjach o inwestycjach zagranicznych funduszy w amerykańskie instytucje finansowe poprawił się także sentyment na rynkach akcji.

Publikacja: 27.12.2007 08:10

To z kolei osłabiło dolara poprzez spadek awersji do ryzyka i w związku z tym na popyt na krajowe, bezpieczne aktywa. Teraz nadzieje i obawy inwestorów powinny być skoncentrowane wokół wzrostów cen akcji. Czy są one do utrzymania, biorąc pod uwagę ryzyko pojawienia się kolejnych negatywnych informacji z rynków kredytowych, bądź rynku nieruchomości. Do obecnej słabości USD nie przywiązywalibyśmy na razie dużej wagi, gdyż nadal może to być tylko krótkoterminowa poświąteczna korekta. A są powody by móc oczekiwać większego umocnienia USD (bądź przynajmniej długiej konsolidacji) w dłuższym terminie. Pierwszym powodem może być odejście od inwestycji polegających na kupowaniu obarczonych wyższym ryzykiem aktywów, które rosną głównie dzięki łatwo dostępnej płynności. Powodem może być także zwiększone zainteresowanie aktywami z rynków G7 ze strony kapitału z rynków wschodzących, czego przykładem są inwestycje podmiotów azjatyckich w amerykańskie instytucje finansowe.

EURPLN

Lepszy sentyment na rynku akcji nadal sprzyja złotemu. Brak aktywności inwestorów z Europy w drugi dzień Świąt i związana z tym niska płynność, pomogły złotem zyskać w stosunku do euro i zbliżyć się do 3,60. Słabość USD, wzrosty cen akcji i złota będą pomagały złotemu - o ile będą kontynuowane. Należy także pamiętać, że przełom roku może istotnie sytuację zmienić. Należy w naszej opinii bacznie obserwować rynki zagraniczne, szczególnie rynek akcji i USD, gdyż ich zachowanie zadecyduje o tym, czy wraz z początkiem 2008 nastąpi na złotym korekta, czy najpierw osiągniemy nowe maksimum siły naszej waluty. Analiza techniczna na razie nie sugeruje okazji do otwierania pozycji na EURPLN, w krótkim terminie poziom kursu jest jeszcze neutralny.

EURUSD

Słabość dolara może być związana z faktem odwrócenia uwagi inwestorów od kwestii płynności, rynku pieniężnego i zapotrzebowania na finansowanie pod koniec roku i skierowania jej na rynek akcji, który najwyraźniej próbuje przedłużyć przedświąteczne wzrosty. W związku z tym słabość ta nie koniecznie musi być trwać długo. Bardziej prozaicznym powodem słabości USD mogła być słaba partycypacja inwestorów zagranicznych w aukcjach obligacji, gorsze niż w zeszłym roku dane na temat sprzedaży detalicznej w okresie świątecznym oraz oczekiwanie na dane makro: bezrobocie tygodniowe, zamówienia przemysłowe.

GBPUSD

Temat sprzedaży detalicznej, spowalniającej gospodarki i związanych z tym oczekiwań na obniżki stóp procentowych dominuje na rynku GBP. Inwestorzy zaczynają wyceniać poważne obniżki stóp procentowych i mają ku temu twarde podstawy. Ostatnie notatki z posiedzenia MPC BoE dają wyraźny sygnał, że członkowie MPC traktują aktualne problemy jako poważne zagrożenie dla wzrostu i są skłonni istotnie zmienić politykę monetarną by, nie dopuścić m.in. do realizacji scenariusza na rynku nieruchomości jaki miał miejsce w USA. Inwestorzy powinni w związku z tym wyceniać bardziej gołębie nastawienie BoE, większe obniżki i słabszego funta.

USDJPY

Notatki z ostatnich dwóch posiedzeń BoJ kolejny raz pokazują, że decydencie w BoJ nadal uważają, że głównym zagrożeniem dla japońskiej gospodarki jest koniunktura w USA oraz ceny ropy naftowej. Dodatkowo niepewność generowana jest przez rynek nieruchomości. Z jednej strony ceny ropy generują presję inflacyjną, z drugiej jednak pogarszają wyniki przedsiębiorstw. Czynniki te już wielokrotnie wskazywano jako główne determinanty polityki BoJ, a zatem nie należy oczekiwać tym razem jakichś efektów publikacji tych notatek. Wpływ wzrostu cen akcji (szczególnie przy rosnącej cenie ropy) powinien być dominujący, co przy pojawiających się negatywnych komentarzach przedstawicieli władz monetarnych na temat kondycji i przyszłości gospodarki, powinno oznaczać słabość JPY.

Komentarze
Popyt dopisuje
Komentarze
Inwestorzy nadal dopisują
Komentarze
Bitcoin z rekordami
Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem
Komentarze
Intensywny tydzień