Ponad połowa spółek z NewConnect wypracowała zyski w I kwartale – wynika z szacunków „Parkietu” (pełne zestawienie na www.parkiet.com). Spośród 126 firm tam notowanych, 59 zanotowało stratę. Jedna spółka nie opublikowała jeszcze raportu za I kwartał. W sumie wszystkie podmioty z małej giełdy zarobiły łącznie 12,72 mln zł. Dla porównania, w tym samym okresie przed rokiem emitenci NewConnect byli na minusie (strata 14,36 mln zł). W minionym kwartale 71 firm poprawiło wynik finansowy netto. Zarządom 66 spółek udało się z kolei przez ten czas zwiększyć przychody kierowanych przez nich firm.
Wyniki w I kwartale potwierdzają wizerunek NewConnect jako rynku spółek dopiero rozwijających swoją działalność. W 55 przypadkach wartość obrotów nie przekroczyła miliona złotych. 6 proc. emitentów nie wykazało przychodów lub ich wartość wyniosła zaledwie kilka tysięcy złotych. Do tej grupy należą w dużej mierze firmy założone w 2009 r. oraz te, których działalność opiera się na inwestowaniu w inne spółki. W tej grupie znalazł się m.in. Virtual Vision, zajmujący się produkcją filmową. Przedstawiciele zarządu tłumaczą, że zerowy przychód w I kwartale to skutek specyfiki działalności spółki. – Produkcja filmu trwa około dwóch lat, dlatego w wynikach kwartalnych często wykazujemy bardzo niski lub, jak w przypadku ostatniego kwartału, zerowy przychód – wyjaśnia Richard Kunicki, prezes Virtual Vision. – Aby uniknąć takich sytuacji i poprawić swoją płynność finansową, planujemy w ciągu kilku miesięcy rozpocząć działalność studyjną – dodaje.
[srodtytul]Rozkręcają działalność...[/srodtytul]
Część przedsiębiorstw z NewConnect pokazała, że potrafi znacząco zwiększyć skalę działalności. Przykładem może być czeski Photon Energy, działający w branży energii odnawialnej. Spółka była liderem pod względem wzrostu przychodów w I kwartale. Pierwsze miejsce dała mu gigantyczna, bo 91 900-proc. zwyżka. Taki wynik to z jednej strony efekt niskiej bazy (przychody Photona w I kwartale 2009 r. wyniosły zaledwie 5 tys. zł), a z drugiej – realizacji ambitnego planu inwestycyjnego.
Z najwyższych przychodów na NewConnect mogą cieszyć się z kolei władze Grupy PSW Holding. Jej obroty wzrosły o 338 proc., do 52,70 mln zł. Był to zarazem najlepszy kwartał w czteroletniej historii spółki. Co wpłynęło na tak dobry wynik? – Osiągnięcie najwyższych przychodów było możliwe dzięki skupieniu się zarządu na rozbudowie sieci dystrybucji i wprowadzeniu do sprzedaży węgla importowanego z Rosji – tłumaczy Piotr Krawczyk, dyrektor zarządzający Grupą PSW Holding. – Tak dobra pozycja spółki zostanie wykorzystana w przyszłości i pozwoli na wypracowywanie zysku na coraz wyższym poziomie – dodaje.