Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.07.2017 06:00 Publikacja: 08.07.2017 06:00
Paweł Grubiak, członek zarządu, Superfund TFI
Foto: Archiwum
Ceny pszenicy, kukurydzy oraz soi gwałtownie wzrosły – w rezultacie notowania pszenicy poruszają się już powyżej poziomu 5 USD za buszel (a chwilowo, na początku tego tygodnia, zbliżyły się nawet do okolic 6 USD za buszel), cena kukurydzy w poniedziałek sięgnęła niemal 4 USD za buszel i ustabilizowała się w tych okolicach w kolejnych dniach, natomiast notowania soi przekroczyły poziom 9,80 USD za buszel.
Dynamiczną zwyżkę zapoczątkowała sytuacja na rynku pszenicy, gdzie już od wielu tygodni problemem jest niekorzystna dla amerykańskich farmerów pogoda. Niedostatek deszczu doprowadził do spadku prognoz produkcji pszenicy w USA, a dodatkowo wyraźnie negatywnie wpłynął na jakość tego zboża (zwłaszcza pszenicy jarej), co odzwierciedlały raporty Departamentu Rolnictwa USA w ostatnich tygodniach. Trudna sytuacja pogodowa na terenach uprawy pszenicy w Stanach Zjednoczonych nadal się utrzymuje, a w międzyczasie pojawiły się także kłopoty z niewielką ilością deszczu na areałach uprawy kukurydzy oraz soi – jednak w tym przypadku sytuacja pogodowa jest lepsza.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomeratem finansowym w naszej części Europy. Jak giełdowa historia PZU wygląda z perspektywy czasu i jakie plany ma jedna z największych spółek notowanych w Warszawie?
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas