Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.08.2017 11:28 Publikacja: 05.08.2017 11:28
Foto: materiały prasowe
W mijającym tygodniu pozytywny wydźwięk miały m.in. odczyty PKB za drugi kwartał. Z drugiej strony wycenie dolara szkodzi niepewność polityczna w USA, którą podsycały informacje o tym, że śledztwo ws. powiązań otoczenia D. Trumpa z Rosją jest coraz bardziej zaawansowane. Problemy prezydenta oznaczają dalszy spadek prawdopodobieństwa realizacji jego obietnic, w tym reformy podatków w USA. Nadchodzący tydzień będzie raczej ubogi w publikacje makro.
Z ważniejszych danych poznamy tylko odczyt lipcowej inflacji CPI z USA w piątek. Można więc oczekiwać, że o notowaniach kursu w międzyczasie decydować będą dalej te czynniki, które go kształtowały w ostatnim czasie, co będzie oznaczało prawdopodobnie dalsze próby wzrostu i możliwość testu poziomu EURUSD 1,2. Umiarkowany spadek zanotował w tym tygodniu kurs EURPLN, a większa część tego ruchu dokonała się w czwartek, kiedy to notowaniom złotego pomagała decyzja czeskiego banku centralnego. Podniósł on stopy procentowe po raz pierwszy od dziewięciu lat, co poprawiło sentyment do walut naszego regionu. Korzystne otoczenie międzynarodowe wciąż przemawia za umocnieniem złotego w krótkim terminie. Z drugiej strony jednak duża niepewność związana z zaostrzeniem się konfliktu na linii Polska – UE ogranicza potencjał do umocnienia złotego w relacji do euro poniżej poziomu EURPLN 4,21.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Sytuacja na wykresie eurodolara wskazuje, że szczyt notowań może być bliski uformowania.
EBC, Fed oraz inne banki centralne będą musiały znaleźć trudną równowagę między obawami o wzrost gospodarczy a ryzykiem inflacyjnym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas