Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Stępień, CFA ekonomista, BNP Paribas
Tutaj warto wymienić przede wszystkim spadek rynkowych stóp procentowych w USA w reakcji na serie słabych danych z amerykańskiej gospodarki, które sprawiają, że rynek oczekuje, iż Fed zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp procentowych już na kolejnym posiedzeniu w pod koniec tego miesiąca. Oczekiwanie na bardziej agresywne luzowanie Fed niż wcześniej tego oczekiwano (przed publikacją ostatnich słabych danych rynek zakładał raczej, że Fed wstrzyma się z obniżką do grudnia) przekładało się na osłabienie dolara, w wyniku którego kurs EUR/USD zbliżył się do 1,1.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Za każdym kolejnym podejściem rośnie prawdopodobieństwo wybicia oporu, więc może tym razem się uda.
Nowe prognozy analityków NBP nie pozostawiły RPP wyboru. Projekcja obniżyła ścieżkę centralną dla tegorocznej inflacji o 1 pkt proc.
Na rynku obligacji wydarzeniem wczorajszej sesji było opublikowanie planu przetargu na lipiec, ale i cały trzeci kwartał.
Najbliższej obniżki stóp możemy się spodziewać dopiero we wrześniu. Wtedy RPP nie będzie miała większego wyboru.
Tańszy pieniądz jest pożądany przez stronę rządową, bo będzie wspierać gospodarkę i nastroje. Opozycja szuka dźwigni po drugiej stronie.
Poniedziałkowa sesja była pierwszą, podczas której rynki finansowe miały możliwość zareagowania na to, co wydarzyło się w weekend.