Sobiesław Kozłowski, Noble Securities: Pokusa realizacji zysków jest ogromna

Zwykle po tak mocnych zwyżkach WIG20 w USD inwestorzy zagraniczni realizowali zyski. Nadzieją mogą być wyniki banków i pozytywne zaskoczenia gospodarcze – mówi Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.

Publikacja: 17.08.2023 18:07

Gościem Dariusza Wieczorka w czwartkowym programie „Prosto z parkietu” był Sobiesław Kozłowski, dyre

Gościem Dariusza Wieczorka w czwartkowym programie „Prosto z parkietu” był Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.

Foto: parkiet.tv

Od początku miesiąca na rynkach akcji obserwujemy korektę. Wcześniej lokomotywą wzrostu był Nasdaq, który w sierpniu stracił 5 proc. Co dalej ze spółkami technologicznymi?

Noble Securities

Ta grupa firm była sporym zaskoczeniem jeśli chodzi o skalę wzrostu w tym roku. Największe spółki technologiczne zyskały nawet po ponad 100 proc., a Nasdaq blisko 50 proc. Ostatnio technologiczni giganci zaczynają łapać zadyszkę. Z jednej strony zwyżki z czerwca i lipca tłumaczone są dociskaniem krótkich pozycji, a z drugiej strony mamy lipcową podwyżkę stóp procentowych i tzw. minutes Fedu, które poznaliśmy w środę. Fed nie wyklucza, że dalej będzie potrzebne zaciskanie polityki monetarnej. Do tego, co może jest kluczowe, trochę zmienia się natura rynku w tym sensie, że pozytywne dane rynek ignoruje, a staje się bardziej wrażliwy na negatywne dane, co pokazał informacja o możliwym obniżeniu ratingu banków amerykańskich. Kolejna podwyżka stóp procentowych przez Fed byłaby wymagająca dla spółek wzrostowych. Na ten moment mamy 5-proc. przecenę, ale patrząc na skalę wzrostu od grudnia, to ten spadek zniósł relatywnie niewiele zwyżki. Wydaje się, że kierunek będzie zależał od tego, jak inwestorzy zinterpretują minutes Fedu i jakie będą przewidywania co do jego polityki w kolejnych miesiącach.

Czy mocno zmieniają się oczekiwania co do kolejnych ruchów Fedu?

Noble Securities

Wcześniej rynek zakładał, że lipcowa podwyżka stóp będzie ostatnią w tym cyklu, po czym będziemy mieli dłuższą pauzę, a następnie początek obniżek stóp. Minutes pokazały, że możliwa jest jeszcze jedna podwyżka.

Od 2024 r. inwestorzy zakładają obniżki, przy czym przesuwają się one w czasie. Teraz mowa jest już nie o styczniu, ale raczej marcu czy maju 2024 r. Czeka nas więc dłuższy okres z wyższymi stopami procentowymi. W konsekwencji mamy dłuższą presję na wyniki finansowe spółek, a okres sprzyjający obligacjom, czyli spadki rentowności, może nastąpić później. Na dodatek dochodzi kwestia obniżki ratingu USA przez agencję Fitch z AAA do AA+. Świat inwestycyjny jest więc bardziej wymagający.

Widzimy powrót siły dolara. Czy to zły sygnał dla rynków wschodzących, w tym warszawskiej giełdy?

Noble Securities

Zależność między USD/PLN a WIG20 jest spora. Im silniejszy złoty do dolara, tym lepsze zachowanie WIG20. Od października 2022 r. cena dolara spadła z 5 zł do 4 zł. To zadziało się przy jednoczesnej zwyżce WIG20 z 1400 pkt do 2200 pkt. Słabszy złoty jest negatywny dla rynku polskiego. Może jednak nie ma co się zawczasu obawiać – dobre dane z gospodarki niemieckiej mogłyby wesprzeć euro do dolara i jednocześnie złotego. Wsparciem dla złotego mogłyby być też lepsze dane z Chin, ale póki co układ sprzyja dolarowi.

Czy obniżka ratingu USA to ważna informacja?

To jedna z kluczowych informacji. Inwestorzy dostają sygnał, że podwyższenie limitu zadłużenia zwiększa podaż obligacji skarbowych USA w ujęciu globalnym, co oznacza wzrost rentowności, czyli oczekiwania co do zysku rosną. Wyższe rentowności w USA sprawiają, że inwestorzy dwa razy zastanowią się, czy kupić obligacje bardziej ryzykownych emitentów z Brazylii, Czech czy Polski. To bardzo ważna informacja, choć jej skutki mogą być rozłożone w czasie.

Jak złoty może zachować się przy obniżkach stóp procentowych przez RPP?

Noble Securities

To jeden z tropów, który wydaje się istotny. Jeśli skala obniżek się potwierdzi, to złoty jak inne waluty krajów, gdzie będą obniżki stóp, będzie się osłabiać. Osłabienie złotego będzie oznaczać pogorszenie notowań WIG20 w USD czy MSCI Poland. Ostatni rok był bardzo dynamiczny i można było sporo zarobić, ale też stracić.

Jak może zachować się WIG20 w USD po wzroście, którego dokonał w ostatnich miesiącach?

Noble Securities

Zazwyczaj po takim 100-proc. rajdzie mieliśmy realizację zysków. Wydaje się, że 2023 r., przynajmniej początek, był podobny do 2001 r. Mieliśmy bardzo mocny wzrost i teraz czekałoby nas cofnięcie. Wyjątkiem w tej regule był okres między 2004 a 2007 r., kiedy po rajdzie o 200 proc. nastąpiła korekta rzędu 25-proc., a później mieliśmy dalszy wzrost. Pytanie, czy teraz mamy do czynienia z wyjątkiem, czy regułą. Z jednej strony mamy oczekiwania, że wyniki banków będą świetne, co daje nadzieję na kontynuację wzrostu, a z drugiej strony zazwyczaj jednak po takim rajdzie w połączeniu z danymi z otoczenia, które sygnalizują, że następne odczyty makro mogą być bardziej wymagające, scenariusz realizacji zysków może się uprawdopodobnić. Przesądzić może sentyment do banków amerykańskich i europejskich i dane z gospodarki USA i chińskiej.

WIG-banki spada i osłabia WIG20. Jak dużo zależy od notowań banków europejskich i amerykańskich?

Noble Securities

To kluczowe pytanie. Z jednej strony według mnożnika C/Z czy C/WK na podstawie prognozowanych wyników polskie banki są wycenione atrakcyjnie, czyli nisko. Z drugiej strony zagranica wyznacza trendy i odpowiada za większość obrotów na GPW. Jesienią zeszłego roku to inwestorzy zagraniczni kupowali polskie banki i teraz pytanie: co zrobią dalej. Niektóre banki od dołków urosły po 160–170 proc. Pokusa realizacji zysków przy symptomach czynników ryzyka może wzrastać.oprac. paan

Inwestycje
Amerykańskie akcje większy zysk przynoszą w okresie od listopada do kwietnia
Inwestycje
Czy warto pozbywać się akcji w maju?
Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander BM: Polskie akcje wciąż są nisko wyceniane
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Inwestycje
Niemiecki DAX wraca do walki o 18 000 pkt
Inwestycje
Uspokojenie nastrojów sprzyja korekcie spadkowej na rynku ropy naftowej