Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Małgorzata Szewc Dyrektor ds. sustainability reporting, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Magdalena Raczek-Kołodyńska: Kogo obejmuje dyrektywa CSRD i kiedy wejdzie w życie?
Małgorzata Szewc: Docelowo dyrektywa CSRD obejmie wszystkie duże jednostki zarówno notowane, jak i nienotowane oraz duże grupy kapitałowe bez względu na wielkość jednostki dominującej, a także małe i średnie spółki giełdowe. Ważne jest, że CSRD zostanie zastosowana stopniowo, tj. w trzech fazach. Faza pierwsza – za 2024 rok według nowych zasad zaraportują tylko te spółki i jednostki dominujące grup kapitałowych, które spełniają obecne kryteria z dyrektywy o ujawnianiu informacji niefinansowych, czyli kryteria zawarte w ustawie o rachunkowości, i które od kilku lat raportują informacje niefinansowe na podstawie obowiązującej jeszcze dyrektywy. Będą to duże jednostki zainteresowania publicznego przekraczające dodatkowo specjalny próg 500 pracowników na poziomie jednostki albo grupy kapitałowej (w przypadku jednostek dominujących). Faza druga – która będzie największym szokiem dla jednostek, które wejdą po raz pierwszy w to raportowanie – czyli za 2025 rok zaraportują wszystkie pozostałe duże jednostki notowane i nienotowane i pozostałe jednostki dominujące dużych grup kapitałowych. Kryterium liczby pracowników nie jest tu już decydujące. Przekroczenie dowolnych dwóch z trzech kryteriów: 250 pracowników, 20 mln euro suma bilansowa, 40 mln euro przychody netto, czy to na poziomie jednostki, czy grupy kapitałowej (progi są identyczne), spowoduje konieczność zaraportowania.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Fenomenalne wzrosty banków są w większości za nami. Ich kursy będą szły bokiem albo rosły o tyle co koszt kapitału. Mam dwóch faworytów - mówi Kamil Stolarski, szef zespołu analiz giełdowych w Santander Banku.
Dynamika wzrostów na warszawskim parkiecie z I półrocza jest nie do powtórzenia, ale nadal widzę szansę na zwyżki w II półroczu – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Część inwestorów stwierdziła, że nie doważają Stanów, bo tam jest dziwny chaos polityczny, za to doważają resztę, która była wcześniej niedoważona, bo kapitał siedział w Stanach podczas hossy AI – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Średnia wskazań maklerów mówi o tym, że w I półroczu 2025 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach wyniósł 13,4 proc. To wynik lepszy niż w całym 2024 r., ale branża maklerska raczej daleka jest od wielkiego entuzjazmu.
Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w I półroczu wyniósł nieco ponad 13 proc . – szacują przedstawiciele branży maklerskiej. Niby jest lepiej niż rok temu, ale potencjał nadal jest niewykorzystywany.
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.