Nie tylko praktyka

W życiu studenta przychodzi taki etap, kiedy trzeba rozejrzeć się za stażem zawodowym. A może by połączyć go z wyjazdem za granicę? Organizacja studencka AIESEC proponuje studentom Program Międzynarodowej Wymiany Praktyk.

Publikacja: 10.12.2003 09:51

International Traineeship Exchange Programme (ITEP) jest programem umożliwiającym zdobycie doświadczenia zawodowego, ale także gruntowne poznanie kultury kraju, w którym będziemy odbywać praktykę.

AIESEC organizuje ITEP już od 50 lat. Co roku na praktyki wyjeżdża 5 tys. studentów z całego świata, w tym około 200 z Polski. Studenci mają do wyboru 87 krajów. Praktyki trwają od 8 tygodni do 1,5 roku. Organizacja proponuje staż o określonym profilu (ekonomia, zarządzanie, finanse, IT, edukacja). Wszystkimi formalnościami, w tym organizacją miejsca zamieszkania, zajmuje się AIESEC.

W momencie rekrutacji student powinien mieć ukończony III rok studiów. Oczywiście, niezbędna jest bardzo dobra znajomość przynajmniej jednego języka obcego (w programie MT - dwóch), a także przedmiotu praktyk. W programie ET liczą się również umiejętności pedagogiczne.

Pierwszym etapem rekrutacji jest wypełnienie aplikacji, dostępnej w internecie i w Komitetach Lokalnych AIESEC na uczelniach. Następnie kandydaci przystępują do rozwiązania testów językowych. Ostatnim etapem jest rozmowa kwalifikacyjna z przedstawicielem AIESEC oraz firmy współpracującej z organizacją.

Gdy już zostaniemy wybrani do programu, weźmiemy udział w cyklu seminariów z dziedziny stosunków międzynarodowych. Pozwolą nam poznać różnice kulturowe między krajami. AIESEC pomoże nam wyszukać kraj i firmę, która zaproponuje odpowiednią dla nas praktykę. Zarówno firma, jak i student mogą z tej propozycji zrezygnować. W czasie odbywania stażu będziemy w kontakcie z lokalnym komitetem AIESEC, który pomoże rozwiązać nam ewentualne problemy, a po powrocie jesteśmy zobowiązani do podzielenia się zdobytymi doświadczeniami.

Głównym zadaniem AIESEC jest oddziaływanie na studentów w taki sposób, aby stali się bardziej otwarci, przedsiębiorczy i potrafili poruszać się swobodnie w międzykulturowym środowisku. Dlatego ważną częścią ITEP jest program Learning Process. Każdy praktykant powinien zapoznać się z charakterystyką działania AIESEC jako organizacji pozarządowej. Uczestnik ITEP powinien więc uczestniczyć w projektach i spotkaniach AIESEC oraz przygotowywać przyszłych praktykantów przed wyjazdem za granicę.

Kolejnymi elementami Learning Process są rozwijanie świadomości społecznej praktykantów, m.in. przez uczestnictwo w akcjach charytatywnych. AIESEC dba też o rozwój świadomości kulturowej studenta oraz o jego rozrywkę, organizując wizyty w teatrze, galeriach czy muzeach. Atrakcją jest Global Village, czyli spotkanie, na którym student może spróbować potraw z różnych regionów świata.

Polecana strona:www.aiesec.pl/stud/wymiana

Praktyki w ramach ITEP

MT (Management Traineeship) - kierowany jest do studentów kierunków ekonomicznych i zarządzania. Praktyki dotyczą głównie marketingu i business administration.

TT (Technical Traineeship) - dla studentów kierunków technicznych - głównie informatycznych. Najczęściej wymagana jest znajomość programowania w HTML, Javie, SQL, programowania baz danych i narzędzi w sieci web.

DT (Development Traineeship) - kierowany do studentów nauk społecznych. Praca stażystów polega głównie na nauczaniu dzieci języka obcego, pracy w organizacjach pozarządowych, pomocy niepełnosprawnym, organizacji zajęć rekreacyjnych dla dzieci. Rzadziej pojawiają się praktyki w zakresie HR czy marketingu.

ET (Educational Traineeship) - kierowany do studentów, którzy chcieliby doskonalić się w nauczaniu języka obcego lub przedmiotów, wykładanych w językach obcych.

Małgorzata Roszczuk

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie