Główna zasada, jaka tutaj obowiązuje, wynika z odwołania do art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie zapisano dość lakonicznie, że w przypadku odpłatnego zbycia lub realizacji albo rezygnacji z realizacji określonych walorów, podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na nabycie lub związane z nabyciem tych walorów.
www.parkiet.com/szkolagieldowa
pomagamy inwestorom zarobić pierwszy milion
Moim zdaniem wymienione przepisy należy interpretować ściśle z ich gramatycznym brzmieniem, a zakres dowolności w tłumaczeniu określeń „na nabycie" czy „związany z nabyciem" jest niewielki. Choć w poprzednich latach zdarzały się opinie organów podatkowych, które związek wydatków z inwestowaniem na giełdzie definiowały liberalnie, często odwołując się do zasad ogólnych ustalania kosztów podatkowych zawartych w art. 22 ustawy, dziś widać wyraźnie tendencję do ograniczania możliwości podatników w tym zakresie. W opisanym przez inwestora przypadku trudno będzie uznać wymienione koszty za wydatki bezpośrednio związane z nabyciem instrumentów finansowych na GPW, nawet gdy faktycznie inwestor wykorzystuje i Internet, i komputer w procesie inwestowania.
Warto w tym miejscu dodać, że jeśli inwestor poniósł w danym roku stratę, próba zwiększenia w zeznaniu kosztów podatkowych o indywidualnie doliczone kwoty spowoduje tylko, że strata ta wzrośnie.