Ustawa prawo upadłościowe i naprawcze stanowi, że upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Spółka akcyjna będzie uważana za niewypłacalną zarówno gdy nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jak również w sytuacji, kiedy zobowiązania przekroczą wartość posiadanego majątku – nawet gdyby na bieżąco je wykonywała. W wypadku ogłoszenia upadłości w wariancie likwidacyjnym (czyli nie układowym) wierzyciele uzyskują prawo do udziału w masie upadłości powstałej z majątku bankrutującej spółki. Jej upłynnieniem zajmuje się syndyk, który jednocześnie, zgodnie ze sporządzoną listą, organizuje spłatę zgłoszonych należności.
www.parkiet.com/szkolagieldowa
Jakie są prawa akcjonariuszy w całym postępowaniu? Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 15 kwietnia 1993 r., „z faktu posiadania akcji nie wynika, że do kwoty wartości akcji akcjonariusz jest wierzycielem spółki akcyjnej; musiałoby to bowiem oznaczać, że spółka akcyjna jest dłużna akcjonariuszowi określoną kwotę równą nominalnej wartości akcji, a tymczasem tak oczywiście nie jest. Akcja jedynie oznacza prawo akcjonariusza do udziału w dochodach spółki akcyjnej oraz w majątku, jaki w toku likwidacji spółki pozostanie po zaspokojeniu długów". Należy przez to rozumieć, że pozycja akcjonariusza jest znacznie słabsza w porównaniu z wierzycielami. Tym samym, posiadaczom papierów będzie przysługiwać jedynie udział w majątku pozostałym po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego. W praktyce sytuacje odnotowania tego rodzaju nadwyżek zdarzają się rzadko. Dlatego też akcjonariusze zazwyczaj decydują się na wcześniejszą sprzedaż akcji – zanim zostaną one wycofane z obrotu na GPW.
Trwa akcja: „Szkoła giełdowa". Inwestorze! Masz pytania dotyczące inwestycji? Przyślij je nam na poniższy adres, a my zadamy je giełdowym ekspertom, [email protected]