Tydzień temu opisaliśmy w tym miejscu cztery czynniki, które należy brać pod uwagę w analizie sytuacyjnej spółki. Dziś omówimy cztery kolejne aspekty, które również są niezbędne do właściwej oceny fundamentów i perspektyw rozwoju danego podmiotu.
Zasoby ludzkie
Kapitał ludzki jest jednym z kluczowych czynników wpływających na sukces firmy. To od jakości kadr – wykształcenia, doświadczenia i organizacji, zależy konkurencyjność i efektywność spółki. I chodzi tu zarówno o kwalifikacje pracowników niższego, jak i wysokiego szczebla, z członkami zarządu włącznie.
Ponadto istotna jest ogólna polityka kadrowa spółki. Chodzi tu zarówno o przestrzeganie kodeksu pracy, godziwe, motywujące wynagrodzenie, a także inwestowanie w pracowników. Im firma bardziej dba o swoje kadry, tym lepsza i efektywniejsza jest współpraca. W takich warunkach, nawet jeśli w firmie istnieją związki zawodowe, ich roszczeniowość z pewnością będzie miała mniejszy wymiar niż w przypadku firm, które nagminnie łamią prawa pracownicze.
Ocena kapitału ludzkiego jest oczywiście trudna. Niemniej akcjonariusze mają możliwość uczestnictwa w walnych zgromadzeniach, gdzie przynajmniej po części mogą zobaczyć, jaki poziom prezentują najwyższe władze firmy. Od tego w dużej mierze zależy to, jak wygląda polityka pracownicza w całej organizacji i jakie strategie finansowe i operacyjne będą wdrażane.
Innowacyjne rozwiązania
Kolejnym istotnym aspektem jest technologia stosowana przez spółkę w procesie produkcji. Przyjmuje się, że im nowocześniejsze rozwiązania się stosuje, tym wydajniejsza i efektywniejsza jest owa produkcja. Korzystanie z innowacyjnych rozwiązań (automatyzacja procesów, rozwój działów B+R) powinno więc wpływać pozytywnie na ocenę spółki. Eksperci podkreślają przy tym, że istotna jest zastępowalność wykorzystywanej technologii. Chodzi o to, by proces produkcji nie był uzależniony tylko od jednego czynnika, dla którego trudno znaleźć substytut.