Na początek jednak nie będziemy zagłębiać się w te bardziej zaawansowane metody. Skupimy się na najważniejszych aspektach zarządzania kapitałem przy tworzeniu portfela inwestycyjnego. Od razu trzeba zaznaczyć, jak ważne jest lokowanie swoich środków w różne kategorie inwestycji, czyli stara, dobra zasada – nie pakuj wszystkich jajek do jednego koszyka. Jak alokować środki?
Musimy wziąć pod uwagę szereg indywidualnych aspektów charakterystycznych dla danego inwestora. Od tego, ile mamy lat, jaki stosunek zysku do ryzyka, ilość wolnych środków czy naszej oczekiwanej stopy zwrotu zależy, jaki procent naszych środków zainwestujemy np. w lokaty (czyli rynek pieniężny), nieruchomości (niekoniecznie od razu kupno mieszkania, mogą to być fundusze typu REIT lub inne indeksy nieruchomościowe), akcje, obligacje czy instrumenty spekulacyjne.
Dodatkowo należy sobie wyjaśnić rolę dywersyfikacji, nie tylko całego portfela inwestycyjnego, ale też w poszczególnych kategoriach. Mając dostęp do rynków zagranicznych, można mocno wziąć pod uwagę stworzenie portfela akcyjnego składającego się ze spółek polskich, amerykańskich czy też niemieckich.
Oczywiście, inwestując w zagraniczne aktywa, należy poznać podstawowe zasady zabezpieczania ryzyka kursowego, którym zajmiemy się na kolejnych spotkaniach.
Akcja edukacyjna XTB