Jest to całkowicie darmowa usługa, która oddaje w ręce inwestora ciekawe narzędzie analityczne i programistyczne. Platforma jest bowiem wyposażona w wiele gotowych wskaźników i funkcji, które znacznie ułatwiają kontrolę rynku i zarządzanie inwestycjami. Najważniejsze narzędzie to jednak MetaEditor, czyli edytor kodu źródłowego. To w nim można programować własne skrypty, wskaźniki i strategie za pomocą wbudowanego języka MQL (od ang. Meta Qutes Language). Opanowanie tego języka pozwala na automatyzację indywidualnych procesów analitycznych i decyzyjnych, ich testowanie na danych historycznych, a w razie pomyślnych wyników – ich implementację na rzeczywistym rachunku. W tym artykule prezentujemy wstęp do programowania w języku MQL, który może stać się dobrą bazą do pogłębiania tego tematu.
Skrypty, wskaźniki i EA
Na początek wyjaśnijmy kilka terminów, które już padły na wstępie i mogą niektórych skutecznie zniechęcić do dalszej lektury. Język programowania MQL, który jest wbudowany w platformę MetaTrader, to w uproszczeniu zbiór funkcji (np. funkcje obliczające wartość wskaźników analizy technicznej), operatorów logicznych (np. „jeżeli"), operatorów matematycznych (np. mnożenie), stałych (np. kurs otwarcia lub zamknięcia) oraz zmiennych (np. liczba pipsów równa 10, czyli zmienna liczbowa typu całkowitego). Budując z elementów tego zbioru kod źródłowy, tworzymy program działający w pożądany przez nas sposób.
W tym miejscu warto wspomnieć, że pod względem składni MQL jest bardzo podobny do popularnego języka C++. Programiści posługujący się tym ostatnim, mający inwestycyjne zainteresowania, powinni bez trudu posługiwać się MQL.
Co możemy tworzyć za pomocą MQL? Na wstępie wspomnieliśmy o trzech typach narzędzi: skryptach, wskaźnikach oraz strategiach. Skrypt to zazwyczaj krótki program zawierający kilka zdefiniowanych czynności do wykonania, po których zakończeniu automatycznie przestaje działać. Aby ponownie go uruchomić, wymagana jest ingerencja użytkownika. Skrypty znacznie ułatwiają życie przy powtarzalnych i monotonnych czynnościach, które nie wymagają dodatkowych procesów decyzyjnych. Przykładem może być skrypt umożliwiający złożenie zlecenia stop loss o stałej wielkości pipsów za pomocą skrótu klawiszowego. Złożenie zlecenia metodą tradycyjną wymaga wybrania instrumentu, otwarcia okna zleceń itd. Napisanie skryptu ograniczy te czynności do wciśnięcia dwóch klawiszy.
Kolejną grupą narzędzi, które można tworzyć za pomocą MQL, są wskaźniki własne. Mowa tutaj zarówno o indykatorach analizy technicznej (np. kanał cenowy bazujący na maksymalnej i minimalnej cenie z dziesięciu ostatnich sesji), jak i o narzędziach informacyjnych (np. pokazujących aktualną liczbę otwartych pozycji). Wskaźniki znajdują się bezpośrednio na wykresie lub w osobnym, sąsiednim oknie. Uruchomiony wskaźnik zmienia swoją wartość z każdym nowym kwotowaniem (nie wyłącza się tak jak skrypty po wykonaniu zestawu czynności).