Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Powyżej widzimy ekran Meta Editora z zadeklarowanymi zmiennymi i komentarzami. Najpierw zadeklarowane są trzy zwykłe zmienne: dwie typu int (Stop Loss i TakeProfit) oraz jedna typu double (LotSize). Obok nich znajduje się komentarz liniowy, który rozpoczyna się znakiem „//”. Niżej są zadeklarowane dwie zmienne tablicowe typu int. Pierwsza – Przesuniecie – ma zarezerwowanych pięć „szufladek” na dane, a druga – Skok – ma zarezerwowanych dziesięć „szufladek”. Pod tablicami znajduje się komentarz blokowy zamknięty między znakami: „/*..*/”. Komentarze są kolorowane na szaro i odróżniają się od pozostałych elementów składni MQL. Są one tylko informacją dla użytkownika. Program omija je przy czytaniu kodu.
Składniki to w programowaniu zmienne, czyli dane o różnych typach, które omówiliśmy na poprzedniej kolumnie. Teraz pójdziemy krok dalej i pokażemy kolejne elementy składni MQL, które pozwalają przeprowadzać na zmiennych odpowiednie operacje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nasz rynek może jeszcze sprawić niespodziankę i WIG może znaleźć się na nowych szczytach wszech czasów. Ale trzeba pamiętać o czynnikach ryzyka – mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.
Badanie przeprowadzone wśród 10 000 inwestorów z 12 krajów wykazało, że aż 75 proc. polskich inwestorów wykorzystuje spadki rynkowe do zakupów („buy the dip”). To o 9 pkt proc. więcej niż średnia globalna.
W środku roku krajowe indeksy notują około 35-proc. wzrosty, liderując europejskim parkietom. Amerykański rynek bardzo szybko podniósł się po wiosennym załamaniu, ale jego tegoroczne wyniki wciąż są skromne. Karta może się odwrócić w II połowie roku.
Na koniec tygodnia główne indeksy warszawskiej giełdy z hukiem wybiły się na nowe szczyty, wprawiając w osłupienie analityków i zarządzających. Zagranica wciąż kupuje polskie akcje.
Jeśli dolar powróci do spadków, to poziom 3 tys. pkt na WIG20 byłby w zasięgu – mówi Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.
W II kwartale polscy inwestorzy indywidualni częściowo wycofywali się z amerykańskich gigantów technologicznych, a jednocześnie dywersyfikowali swoje portfele, kierując środki m.in. do BYD, Novo Nordisk oraz europejskich firm z sektora obronnego.