Główną przewagą rachunku przepływów środków pieniężnych jest, że w odróżnieniu od informacji zawartych w rachunku zysków i strat będących jedynie zapisem księgowym, przedstawia faktyczne wpływy i wydatki firmy. Analiza tej części sprawozdania finansowego spółki polega na ocenie przepływów gotówkowych z poszczególnych rodzajów działalności – operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej. W analizie wagę przywiązuje się do tego, czy saldo przepływów z danej działalności jest ujemne czy dodatnie. Dokonując tej oceny, bierze się pod uwagę specyfikę przedsiębiorstwa oraz branżę, w której funkcjonuje.
Plus czy minus
Z punktu widzenia inwestora najważniejszym kryterium oceny jest saldo przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej. Są one ściśle związane z podstawową działalnością firmy, na której z założenia powinna zarabiać, czyli generować nadwyżkę wpływów nad wydatkami. – Strumień przepływów operacyjnych jest kluczowym wskaźnikiem zdolności spółki do generowania środków na obsługę zadłużenia, utrzymanie potencjału operacyjnego, zdolności do wypłaty dywidend lub na dokonywanie nowych inwestycji bez ubiegania się o zewnętrzne finansowanie działalności, np. emisje nowych akcji lub kredyty bankowe – wskazuje Michał Krajczewski, analityk BM BGŻ BNP Paribas. Dlatego w dobrze funkcjonującej spółce saldo przepływów gotówki z działalności operacyjnej powinno być dodatnie. Natomiast utrzymywanie się przez dłuższy okres ujemnych przepływów może świadczyć o przejściowych lub trwałych kłopotach finansowych spółki.
Zestawienie przepływów z działalności inwestycyjnej obrazuje przepływ gotówki wynikający ze sprzedaży lub nabycia aktywów, np. maszyn lub nieruchomości. W przypadku działalności inwestycyjnej ujemne saldo z reguły jest pozytywnym sygnałem, gdyż wynika ze zwiększenia majątku trwałego i na ogół świadczy to o tym, że firma rozwija swój biznes. Natomiast jeśli mamy do czynienia z sytuacją, że saldo przepływów z działalności operacyjnej jest ujemne, a z działalności inwestycyjnej dodatnie, może to oznaczać, że firma próbuje utrzymać płynność, posiłkując się wyprzedażą majątku trwałego.
Z kolei przepływy z działalności finansowej wynikają z obrotu kapitałem. Od strony wpływów mogą być związane z pozyskiwaniem finansowania zewnętrznego w postaci kredytów czy emisji akcji. Z kolei po stronie wydatków występować mogą w postaci spłaty kredytów. Z tego względu saldo przepływów z działalności finansowej może być zarówno dodatnie, jak i ujemne. Dodatnie najczęściej oznacza, że firma pozyskuje kapitał na finansowanie rozwoju.
Za bardzo komfortową sytuację można uznać, gdy saldo przepływów z działalności operacyjnej przewyższa wypływ gotówki wynikający z działalności inwestycyjnej i finansowej. W takim przypadku można powiedzieć, że spółka zarabia na podstawowej działalności, generując zysk w ujęciu gotówkowym. Dla inwestorów jest to informacja, że spółka ma zdolność do wypłaty dywidendy lub na dokonywanie nowych inwestycji bez korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania. Z kolei negatywnie należy ocenić sytuację, gdy saldo wszystkich rodzajów przepływów jest ujemne, co może skończyć się szybkim wyczerpaniem zapasów zgromadzonej przez spółkę gotówki i w konsekwencji bankructwem.