Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jak podaje New York Times w artykule „Cryptocurrencies Come to Campus" o tytułowych zagadnieniach wiedzę zdobędziemy m.in. na słynnym MIT, a także na Uniwersytecie Kalifornijskim, Carnegie Mellon, Cornell i Duke. U naszych wschodnich sąsiadów dziedziny te zostały włączone do niektórych kierunków studiów na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym. Z kolei w kwietniu uruchomienie studiów magisterskich z zakresu kryptofinansów ogłosiła prywatna uczelnia w Sao Paulo – Fundaçao Getulio Vargas. W Polsce jako pierwsza inicjatywę podjęła SGH, wprowadzając studia podyplomowe „Blockchain, inteligentne kontrakty oraz waluty cyfrowe". Z kolei niedawno prof. Krzysztof Piech, szef Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain, umieścił na Twitterze następujący wpis: „Prawo technologii blockchain – trwa rekrutacja na nowy kierunek studiów podyplomowych: Uczelnia Łazarskiego". Jak widać, już nie tylko światy bankierów, finansistów, startupowców i spekulantów dostrzegają potencjał tytułowych technologii. Robią to także akademicy. Bez względu na to, czy to tylko próba podłączenia się pod trend i „złowienia" nowych studentów, czy faktyczny wyraz uznania dla owych zagadnień, dostrzec tu można kilka pozytywów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.
Zbiorcza informacja o wykorzystywanych produktach emerytalnych, zebranych kwotach, ich wpływie na wysokość emerytury i wskazówki co zrobić z wypłaconymi na koniec pieniędzmi – tego zdaniem uczestników XIX Forum Funduszy brakuje dziś oszczędzającym.
Długą listę pomysłów na rozruszanie oszczędności gospodarstw domowych i przesunięcie ich na rynek kapitałowy pokazali uczestnicy Forum Funduszy w pierwszym dniu obrad. Było o obniżkach podatków i o ich podwyżkach. Był też plan na stopy procentowe.