Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jak podaje New York Times w artykule „Cryptocurrencies Come to Campus" o tytułowych zagadnieniach wiedzę zdobędziemy m.in. na słynnym MIT, a także na Uniwersytecie Kalifornijskim, Carnegie Mellon, Cornell i Duke. U naszych wschodnich sąsiadów dziedziny te zostały włączone do niektórych kierunków studiów na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym. Z kolei w kwietniu uruchomienie studiów magisterskich z zakresu kryptofinansów ogłosiła prywatna uczelnia w Sao Paulo – Fundaçao Getulio Vargas. W Polsce jako pierwsza inicjatywę podjęła SGH, wprowadzając studia podyplomowe „Blockchain, inteligentne kontrakty oraz waluty cyfrowe". Z kolei niedawno prof. Krzysztof Piech, szef Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain, umieścił na Twitterze następujący wpis: „Prawo technologii blockchain – trwa rekrutacja na nowy kierunek studiów podyplomowych: Uczelnia Łazarskiego". Jak widać, już nie tylko światy bankierów, finansistów, startupowców i spekulantów dostrzegają potencjał tytułowych technologii. Robią to także akademicy. Bez względu na to, czy to tylko próba podłączenia się pod trend i „złowienia" nowych studentów, czy faktyczny wyraz uznania dla owych zagadnień, dostrzec tu można kilka pozytywów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Myślę, że to znowu jest element rozgrywki ze strony Donalda Trumpa. I nie jestem osamotniony w tym twierdzeniu, bo patrząc na rynki finansowe wygląda na to, że dzisiaj jest raczej spokój – mówi o nowych cłach dr Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku.
Fenomenalne wzrosty banków są w większości za nami. Ich kursy będą szły bokiem albo rosły o tyle co koszt kapitału. Mam dwóch faworytów - mówi Kamil Stolarski, szef zespołu analiz giełdowych w Santander Banku.
Dynamika wzrostów na warszawskim parkiecie z I półrocza jest nie do powtórzenia, ale nadal widzę szansę na zwyżki w II półroczu – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Część inwestorów stwierdziła, że nie doważają Stanów, bo tam jest dziwny chaos polityczny, za to doważają resztę, która była wcześniej niedoważona, bo kapitał siedział w Stanach podczas hossy AI – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Średnia wskazań maklerów mówi o tym, że w I półroczu 2025 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach wyniósł 13,4 proc. To wynik lepszy niż w całym 2024 r., ale branża maklerska raczej daleka jest od wielkiego entuzjazmu.
Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w I półroczu wyniósł nieco ponad 13 proc . – szacują przedstawiciele branży maklerskiej. Niby jest lepiej niż rok temu, ale potencjał nadal jest niewykorzystywany.