Spółki notowane na giełdzie otrzymują w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych pełen zakres nowoczesnych usług związanych z obsługą papierów wartościowych. KDPW zapewnia nie tylko rejestrację papierów wartościowych (m.in. akcje, obligacje, certyfikaty inwestycyjne) w postaci zdematerializowanej, ale także realizację szeregu usług dla emitentów w zakresie obsługi zdarzeń korporacyjnych i operacji na papierach wartościowych.
Sukcesywnie od kilku lat Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych realizuje projekt usprawniający obsługę zdarzeń korporacyjnych (corporate actions, CA). Jego celem jest standaryzacja obsługi CA na bazie komunikatów elektronicznych XML budowanych w oparciu o normę ISO 20022, w obszarze wymiany informacji pomiędzy KDPW a uczestnikami bezpośrednimi, z uwzględnieniem rozwiązań zgodnych z obowiązującymi międzynarodowymi standardami rynkowymi.
Wprowadzenie elektronicznej komunikacji na linii KDPW – emitent oraz wymiana informacji za pomocą wystandaryzowanych komunikatów nie tylko upraszcza pracę, ale także oszczędza czas i eliminuje korespondencję papierową.
Krajowy Depozyt uczestniczy także w procesie sporządzania i udostępniania emitentom wykazu akcjonariuszy deklarujących swój udział w walnym zgromadzeniu (WZ) spółki publicznej. Realizacja całego procesu odbywa się poprzez dedykowaną aplikację do obsługi WZ dostępną poprzez stronę internetową KDPW. Co roku w ten sposób przekazywanych jest spółkom publicznym ok. 1500 list akcjonariuszy. Z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów, przeprowadzanego cyklicznie przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, wynika, że w walnych zgromadzeniach bierze udział zaledwie 3,5 proc. inwestorów indywidualnych. Nawet ci dysponujący sporymi portfelami akcji (powyżej 0,5 mln zł) niechętnie biorą udział w WZA (14,2 proc.). Od lat wśród głównych powodów, dla których tak rzadko są oni aktywnymi uczestnikami WZA, wymieniane są: brak czasu, koszty dojazdu czy brak możliwości głosowania online.
Rozwiązanie, nad którym pracuje KDPW, likwiduje praktycznie wszystkie te bariery. Mowa tu o usłudze eVoting opartej na platformie blockchain. Zapewni ona efektywny i bezpieczny dostęp inwestorów do informacji o walnym zgromadzeniu, umożliwi wykonanie prawa do głosowania na walnym zgromadzeniu oraz umożliwi dostęp do wyników głosowania.