Jakie nowe ryzyka pojawią się w obszarze regulacji podatkowych?
Nowe ryzyka w obszarze regulacji podatkowych są z reguły ściśle powiązane z nowymi przepisami – także dlatego, że coraz częściej wprowadzeniu nowych przepisów podatkowych towarzyszą sankcje karne lub karne skarbowe dla osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe lub dla członków zarządu. W tym kontekście należy wskazać trzy duże zmiany podatkowe, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 r.: (i) obowiązek raportowania tzw. schematów podatkowych (ii) nowe zasady poboru podatku u źródła przy płatnościach dokonywanych za granicę (iii) wprowadzenie sankcji podatkowych związanej z zaniżeniem zobowiązań z tytułu podatku dochodowego/niewywiązanie się z obowiązków płatnika. Szczególnie ten pierwszy obowiązek może być dla wielu spółek giełdowych przykrą niespodzianką. Ku zaskoczeniu wielu podatników nowe bardzo restrykcyjne przepisy oznaczają, że w każdej większej grupie kapitałowej co najmniej jedna ze spółek będzie pełnić funkcję „promotora". A to oznacza obowiązek posiadania i stosowania odpowiedniej procedury identyfikowania i raportowania tzw. schematów podatkowych – jej brak jest sankcjonowany wielomilionowymi karami. Nowe przepisy są bardzo skomplikowane i niejasne – celem ich objaśnienia Ministerstwo Finansów opublikowało ostatnio dokument o objętości ponad 100 stron. Dla podmiotów o przychodach przekraczających 40 milionów (lub podmiotów z nimi powiązanych) zakres raportowania jest zdumiewająco szeroki. Obowiązki dotyczą szeregu sytuacji, które nie mają nic wspólnego z agresywną optymalizacją podatkową – choćby takich jak ubieganie się o zwolnienie strefowe, przekształcenie formy prawnej, wybór formy zatrudnienia czy przeniesienie w ramach grupy rozwijanego dla własnych potrzeb oprogramowania. Obowiązki raportowania ciążą m.in. na „korzystających", czyli tak naprawdę podatnikach dokonujących opisanych operacji, a ich niewypełnienie jest sankcjonowane osobistą odpowiedzialnością. Dlatego przygotowanie się do nowych obowiązków powinno być stosunkowo wysoko na agendzie zarządów większych spółek giełdowych.
Co do nowych przepisów dotyczących podatku u źródła, to warto pamiętać, że zaostrzony reżim dotyczy zarówno płatności przekraczających, jak i nieprzekraczających 2 mln zł. Różnice w zakresie obowiązków nie są znaczące, niezależnie od wartości danego strumienia.
Dla wielu przedsiębiorców istotną zmianą będzie również wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT. Nowe regulacje spowodują, że część towarów i usług utraci możliwość stosowania preferencyjnej stawki VAT, w innych przypadkach zmiana będzie odwrotna – ważne, aby przedsiębiorcy zweryfikowali prawidłowość stosowanych stawek VAT według nowych reguł. Do zmian w tym zakresie należy podchodzić dwutorowo. Z jednej strony przedsiębiorcy będą mogli zawczasu uzyskać wiążące informacje stawkowe dla swoich produktów, tak aby znać wysokość opodatkowania VAT przed wejściem w życie nowych regulacji. Z drugiej zaś strony, jak pokazuje przykład branży weterynaryjnej, wydaje się, że nadal istnieje pole do dyskusji i „obrony" preferencyjnych stawek VAT w toku prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy.
W kontekście ryzyk warto pewnie pamiętać także o powiązanym z podatkami temacie PPK. Po pierwsze – każda duża firma będzie musiała przygotować się wprowadzenia nowych przepisów; po drugie – będą one zwiększały i tak rosnące koszty zatrudnienia.