Dostęp do informacji jest potrzebą inwestorów, która nie zmienia się w czasie. Zmieniają się jednak urządzenia, na których konsumujemy internet, a także zmieniają się kanały komunikacji, które preferujemy. Ewoluują też cele biznesowe stawiane serwisom relacji inwestorskich. To już nie tylko spełnienie wymogów formalnych. Chodzi o ułatwienie dostępu do informacji inwestorom, a także odciążenie od rutynowych działań w budowaniu relacji z nimi.
Ta bardzo ważna zmiana w świadomości rynku cieszy, ale niestety cały czas pozostaje jeszcze w sferze deklaracji ze strony specjalistów odpowiedzialnych za relacje inwestorskie. Zapytani w trakcie tegorocznego Kongresu Relacji Inwestorskich o oczekiwania względem serwisu IR, wskazali w blisko 70 proc. jako najważniejsze cechy takiego serwisu: zapewnienie łatwości w dostępie do informacji inwestorom oraz łatwość obsługi dla nich w realizowaniu tych funkcji.
Analiza witryn inwestorskich ocenianych w tegorocznej edycji konkursu Złota Strona Emitenta SEG nie nastraja jednak tak optymistycznie. Większość ocenianych serwisów inwestorskich miała problemy z zapewnieniem mobilności, a ich walory użytkowe i możliwość szybkiego dotarcia do informacji były często dyskusyjne.
Metodą „na RODO" w wielu przypadkach wydawała się być rezygnacja z newsletterów i powiadomień mailowych. Może to lepsza metoda niż subskrypcja przez formularz bez szyfrowania danych czy bez wykorzystania metody double opt-in – bez potwierdzenia, że jest się dysponentem skrzynki pocztowej, której adres rejestrujemy. W obu przypadkach to elementarne uchybienia, które powinny być wręcz kwalifikowane jako incydenty i naruszenia, a takie przypadki wystąpiły wśród ocenianych witryn.
Nagrodzone serwisy inwestorskie rzeczywiście robią bardzo dobre pierwsze wrażenie i wyróżniają się nowoczesnym wyglądem. Jednak nawet w przypadku tych serwisów trudno wskazywać je jako wzorcowe i w pełni mobilne strony. Inwestor musi czekać na możliwość interakcji przy korzystaniu z telefonu czy tabletu aż 8–9 sekund, czyli zdecydowanie zbyt długo. Web developerzy dążą do 2 sekund i dopuszczają 3 może 4 sekundy dla tego parametru.